Lábdagadás
A lábdagadás igen gyakori tünet, melyet sokan megtapasztalnak életük során. Okozhatják betegségek, de akár a tartós egyhelyben ücsörgés is. Megjelenhet csak az egyik vagy akár mindkét lábon is. A duzzanat lehet körülírt, azaz csak egy bizonyos területre kiterjedő, de akár az egész végtag is duzzadt lehet. A teendők a kiváltó októl függnek. Egyes esetekben a betegséget kell kezelni, más esetben a tünet megszüntetésére van csak mód.
Helyi duzzanatot kiváltó és általában csak egyik végtagot érintő betegségek, állapotok esetén a lábdagadás egy jól meghatározható helyen keletkezik, és onnan fel- és lefelé is terjedhet:
- sportsérülés és baleset, mely lehet törés, zúzódás, húzódás, rándulás, szalagszakadás, izomszakadás. Jól meghatározható a keletkezés pillanata és oka. A sérülés helyén duzzanat keletkezik, mely részben lehet bevérzés is (ilyenkor néhány napon belül elszíneződik).
- gyulladásos folyamatok: arthritis, bursitis, dermatitis, stb. (ilyenkor a láz és hidegrázás jelzi a gyulladást)
- rovarcsípés, különösen túlérzékenységi reakció esetén
- égés-forrázás környékén keletkező duzzanat
- mélyvénás trombózisban jelentős lábdagadás alakulhat ki. Hamar feszülő lábikra fájdalom jelenik meg, a bőr lilásan elszíneződik. Veszélyes szövődménye lehet a tüdőembólia, melyet a fulladás és mellkasi fájdalom jelez.
- posztrombotikus szindróma, azaz mélyvénás trombózist követően visszamaradó állapot (2-3 hónappal a trombózis után beálló állapot)
Általában csak egyik végtagot érintő betegségek, melyekben a duzzanat általában a lábfejen-bokán kezdődik és egyre feljebb terjed, mely egyben jelezheti a súlyossági fokot is.
- másodlagos nyiroködéma (a nyirokutak elzáródása baleset, műtét, daganat miatt).
- vénabillentyű elégtelenség (közismerten visszeresség). A kanyargós vénákban pangó folyadék kilép az erekből a szövetek közé és duzzanatot, feszülő fájdalmat okoz. Általában a két láb eltérő arányban érintett, a duzzanat az egyik oldalon súlyosabb.
- bár nem betegség, de a terhesség során is kialakulhat lábduzzadás. A növekvő magzat és a méh elnyomja a kismedencei vénákat és akadályozza a vér visszaáramlást a lábból.
Általában mindkét végtagot érintő betegségek, melyekben a lábdagadás általában a lábfejen-bokán kezdődik és egyre feljebb terjed, mely egyben jelezheti a súlyossági fokot is.
- hirtelen fellépő veseelégtelenség, melyre az általános rosszullét és a minimális mennyiségű vizelet jellemző
- krónikus veseelégtelenség, melynek tünete az étvágytalanság, a rossz közérzet, a kevés vagy hiányzó vizelet.
- szívelégtelenség gyakori tünete a mellkasi fájdalom és nehézlégzés, mely minimális terhelésre is fokozódik. Nemcsak a lábak, de akár a has is ödémás lehet.
- hormonális problémák fokozott vízvisszatartást és lábduzzadást eredményezhetnek. Hormonkezelés, például fogamzásgátló szedése is hasonló eredményhez vezethet.
- gyógyszer mellékhatásra is jelentkezhet lábduzzadás antidepresszánsok, szteroid és nem-szteroid gyulladáscsökkentők, vérnyomáscsökkentők szedése mellett.
- elsődleges nyiroködéma általában mindkét végtagot érintheti és vált ki akár igen jelentős duzzanatot.
- hosszas ücsörgés (pl. hosszú busz vagy repülőút), de akár az ülő-álló testhelyzetben végzett munka is kiválthat ládbuzzadást.
A kezelést a kiváltó októl függően kell végezni.
- a visszeresség, továbbá a hosszas ülés vagy állás miatt fellépő lábdagadás megelőzhető gyakori rövid lábtornával (óránként 2-3 perc). Kiválóan használható megelőzésre a Veinoplusvisszérkezelő stimulátor vagy a nyomásterápiás készülékek is.
- ha törés miatt lép fel a duzzanat, akkor a törés helyretétele és rögzítése a teendő. A duzzanat a gyógyulás folyamán magától megszűnik. A csontok gyógyulása pulzáló ultrahang és mágnesterápiás kezeléssel serkenthető.
- sérülés esetén „RICE” kezelés javasolt, azaz Rest-pihenés, Ice-hűtés, Compression-kompresszió (fáslizás) és Elevation-felpolcolás a teendő. Az ultrahang és lágylézer kezeléssel serkenthető a gyógyulási folyamat.
- rovarcsípés esetén a hűtés és az allergiás reakció kivédése a fontos, egyébként a duzzanat gyorsan megszűnik.
- égés és forrázás esetén a terület azonnali hűtése a legfontosabb. Erre az égési kötszerek a legalkalmasabbak. A sebellátást bízza szakemberre.
- trombózis gyanúja esetén a betegnek tilos felállni és járkálni! Mielőbb a kórházba kell juttatni, mégpedig mentővel! A betegség intenzív ellátást igényel.
- trombózis utáni állapotban a betegnek be kell rendezkedni arra, hogy a tünete állandósult és napi kezelést igényel. A Veinoplus DVT, a rendszeres nyomásterápiás kezelés segíti az állapot javítását. Kezelések hiányában azonban a duzzanat csak fokozódik.
- terhességi visszér esetén a testhelyzet gyakori változtatása, illetve kompressziós masszázs jelent segítséget.
- veseelégtelenség és szívelégtelenség kezelése kórházi feladat! Az ödéma akkor fog csökkenni, ha a veseműködés javul vagy helyreáll, illetve ha a szív működése javul, erősödik.
- gyógyszer mellékhatás esetén a gyanús szerek elhagyása, cseréje javasolt – ezt mindenképpen egyeztesse kezelőorvosával.
- a nyiroködéma minden formájában csak tüneti kezelést lehet alkalmazni, magát a betegséget nem lehet gyógyítani. A fáslizás, kompressziós ruházat viselése, a kézi és gépi nyirokmasszázs kombinációja ad jó eredményt.