Tanácstalan vagy? Nem tudod, hogy mi enyhítheti a tüneteid? Nem tudod, melyik eszköz a megfelelő számodra? Próbáld ki ezt az alkalmazást! NÉHÁNY KATTINTÁSSAL MEGTALÁLHATOD A MEGFELELŐ ESZKÖZT!
Tanácsadásért KATTINTS IDE!

Artrózis

Az artrózis, más néven oszteoartrózis vagy degeneratív ízületi betegség, az ízületek kopásos megbetegedése.

Tudj meg többet ...

Az artrózis, más néven oszteoartrózis vagy degeneratív ízületi betegség, az ízületek kopásos megbetegedése. Ez a leggyakoribb ízületi betegség világszerte, amely az életkor előrehaladtával egyre több embert érint. Az artrózis során az ízületi porc fokozatosan elvékonyodik, szerkezete megváltozik, majd az ízületi felszínek egyenetlenné válnak. A folyamat következtében a csontok közötti súrlódás növekszik, ami fájdalomhoz és mozgáskorlátozottsághoz vezet.

Az artrózis kialakulásának okai

Az artrózis kialakulásában több tényező játszik szerepet.

Az elsődleges artrózis az életkor előrehaladtával, a természetes kopási folyamatok következtében alakul ki.

A másodlagos artrózis hátterében korábbi sérülések, túlterhelés, veleszületett fejlődési rendellenességek, vagy más ízületi betegségek állhatnak.

A rizikófaktorok között szerepel a túlsúly, a mozgásszegény életmód, bizonyos foglalkozások, a genetikai hajlam, valamint a nem megfelelően kezelt sportsérülések is.

Az artrózis jellemző tünetei

Az artrózis kezdetben enyhe, terhelésre jelentkező fájdalommal jár, amely később állandósulhat. Jellemző az ízületi merevség, különösen reggel vagy hosszabb nyugalmi időszak után. Az érintett ízület mozgástartománya fokozatosan beszűkül, és mozgatáskor recsegő, ropogó hang jelentkezhet. Előrehaladott esetekben az ízület deformálódhat, és a környező izmok gyengülése is megfigyelhető. A tünetek általában fokozatosan alakulnak ki és lassan súlyosbodnak.

Otthoni kezelés jelentősége és korlátai

Az artrózis otthon is eredményesen kezelhető. Csak a rendszeres kezelés segít a tünetek enyhítésében, a progresszió lassításában és az életminőség javításában.

Fontos, hogy az otthoni kezelést előzze meg szakorvosi konzultáció és otthon a szakember általi terápiás tervet hajtsd végre. Kezdetben rendszeres kontroll javasolt, hogy a terápiás tervet a panaszok változásához igazítsák.

Terápiás eszközeink az otthoni kezeléshez

Elektroterápiás készülékek

Az elektroterápiás eszközök hatékonyan csökkentik az artrózisos fájdalmat és javítják az ízület körüli szövetek vérkeringését.

A TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) készülékek elsősorban a fájdalomcsillapításban hatékonyak.

Az EMS (Electrical Muscle Stimulation) készülékek az izomerő fejlesztésében és az izmok regenerálódásában segítenek (az erős izmok biztosítják az ízületek stabilitását, azaz az izmok ereje alapvetően fontos az artrózisos panaszok elkerülésében. 

A mikroáram és interferencia kezelések a fájdalmak és gyulladásos állapotok kezelésére alkalmasak. 

Lágylézer készülékek

A lágylézer terápia során használt eszközök különleges fénysugarat bocsátanak ki, amely serkenti a sejtek anyagcseréjét és regenerációját. A kezelés csökkenti a gyulladást, javítja a szöveti mikrocirkulációt, és elősegíti az ízületi porc táplálását. A lézerfény mélyen behatol a szövetekbe, így közvetlenül az érintett területen fejti ki hatását.

Mágnesterápiás eszközök

A mágnesterápiás készülékek pulzáló mágneses teret hoznak létre, amely javítja a sejtek oxigénellátását és anyagcseréjét. A kezelés különösen hatékony a fájdalom és a gyulladás csökkentésében, valamint segíti az ízületi folyadék termelődését. A mágnesterápia rendszeres alkalmazása lassíthatja az artrózis progresszióját.

Terápiás ultrahang készülékek

A terápiás ultrahang készülékek magas frekvenciájú hanghullámokkal kezelik az ízületeket. Az ultrahang hatására mikrorezgések keletkeznek a szövetekben, ami javítja a vérkeringést, csökkenti a fájdalmat és az ízületi merevséget. Az ultrahangterápia különösen alkalmas a mélyebb szöveti rétegek kezelésére.

A készülékek biztonságos használata

A terápiás eszközök használata előtt alaposan tanulmányozni kell a használati útmutatót. A kezelések időtartamát és gyakoriságát mindig a szakorvos határozza meg. Fontos figyelembe venni a kontraindikációkat - például akut gyulladás vagy láz esetén nem alkalmazható a kezelés. A készülékek használata során kerülni kell a túlzott igénybevételt.

Kiegészítő kezelési módszerek

Az eszközös kezelések mellett kulcsfontosságú a megfelelő mozgásterápia.

A gyógytornász által összeállított gyakorlatsor rendszeres végzése erősíti az ízület körüli izmokat és javítja a mozgástartományt.

Az életmódváltás, különösen a testsúlycsökkentés és a megfelelő táplálkozás szintén jelentősen befolyásolja a betegség lefolyását.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni?

Azonnali orvosi konzultáció szükséges, ha hirtelen erős fájdalom vagy jelentős duzzanat jelentkezik, ha az ízület mozgása nagymértékben beszűkül, vagy ha láz, bőrpír kíséri a tüneteket. Rendszeres kontrollvizsgálat javasolt a betegség progressziójának nyomon követésére és a terápia hatékonyságának ellenőrzésére.

Az artrózisra jellemző, hogy éveken át, lassan halad előre és a tünetek erőssége "hullámzik". Ha a szokásos panaszok felerősödnek, akkor általában nem kell ismételt kivizsgálás, hanem az orvosok és terapeuta által javasolt módon mielőbb kezeld. 

A diagnózisodnak megfelelő terápiás eszköz kiválasztásához kérd szakértőnk segítségét!

Vissza a termékekhez...