Sclerosis multiplex
A sclerosis multiplex a központi idegrendszer (agy és gerincvelő) krónikus gyulladásos állapota. Az izomgörcsök, az izommerevség (spasticitás), az izomgyengeség, a fájdalom és az inkontinencia okozhatják a legtöbb problémát
Tudj meg többet ...A sclerosis multiplex (SM) egy krónikus neurológiai betegség, amely a központi idegrendszer gyulladásával és neurodegenerációjával jár, és számos fizikai és kognitív problémát okozhat. Gyakori tünetei közé tartozik az izomgyengeség, a spaszticitás és a csökkent mozgásképesség, az izomfájdalom és az inkontinencia, amelyek jelentősen befolyásolják az életminőséget.
A neuromuszkuláris elektromos stimuláció (NMES vagy más néven EMS) egy olyan terápiás módszer, amely segíthet enyhíteni ezeket az izomproblémákat. Nézzük meg, hogyan működik az NMES, mennyire hasznos az SM-ben szenvedők számára, és milyen fő szempontokat kell figyelembe venni alkalmazásakor.
Mi az NMES (EMS)?
Az NMES során elektromos impulzusokat alkalmaznak a perifériás idegekre bőrelektródák segítségével, hogy izomösszehúzódásokat idézzenek elő. Ez a módszer célja az izmok erősítése, a motoros kontroll javítása és esetleg a neuroplaszticitás elősegítése. SM esetén az NMES olyan izomcsoportokat céloz meg, amelyeket a demielinizáció és az ebből eredő motoros hiányok érintenek, azzal a céllal, hogy helyreállítsa vagy javítsa a funkcionális képességeket.
Az NMES hatékonysága SM-ben
Az NMES (EMS) alkalmazása SM-ben szenvedőknél ígéretes eredményeket mutat:
- Izomerő és izomtömeg: Egy tanulmány kimutatta, hogy az izomstimuláció növelte a combizom tömegét és a láberőt előrehaladott SM-ben szenvedőknél.
- Spaszticitás és mozgástartomány: Egy másik tanulmány szerint az EMS már 18 kezelési alkalom után értékelhető mértékben javította az izomerőt, csökkentette a spaszticitást és növelte a mozgástartományt.
- Funkcionális mobilitás: Az NMES hozzájárult a járási képességek javulásához, lehetővé téve a betegek számára a funkcionális mozgások hatékonyabb végrehajtását.
Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az NMES értékes kiegészítője lehet az SM-ben szenvedők rehabilitációjának, hozzájárulva az izomfunkció és az általános mobilitás javításához.
Fontos szempontok az NMES alkalmazásakor
Az NMES kezelési tervbe való beillesztésekor több tényezőt is figyelembe kell venni:
- Egyéni kezelés: Fontos az NMES paramétereinek – mint például a frekvencia, impulzusidőtartam és intenzitás – személyre szabása, hogy megfeleljenek a beteg egyedi igényeinek és toleranciájának, maximalizálva a hasznot és minimalizálva a kellemetlenségeket.
- Kombináció más terápiákkal: Az NMES akkor a leghatékonyabb, ha más rehabilitációs módszerekkel, például gyógytornával és funkcionális gyakorlatokkal együtt alkalmazzák, hogy kezeljék az SM-hez kapcsolódó összetett problémákat.
- Monitorozás és biztonság: Rendszeres ellenőrzés szükséges a bőr állapotának, az izomreakcióknak és a beteg általános komfortérzetének figyelemmel kísérésére, hogy megelőzzük a nem kívánt hatásokat és biztosítsuk az NMES biztonságos alkalmazását.
- Beteg részvétele és hozzáállása: A pszichológiai tényezők jelentős szerepet játszanak a funkcionális eredményekben; a pozitív hozzáállású betegek hajlamosak jobban értékelni eredményeiket és több lehetőséget keresnek a sikeres mozgásra.
Sclerosis esetén a követkető céllal alkalmazható izomstimuláció:
Spaszticitás csökkentése
Sclerosis multiplex esetén sérül az izmok és a hozzájuk futó mozgató idegek kapcsolata. Ennek következménye, hogy az izmaid egyre merevebbé, feszülőkké válnak. Ez akadályoz a mozdulatok elvégzésében és akár fájdalomig fokozódhat.
Orvosi szaknyelven az állapotot spaszticitásnak (fokozott izomfeszülésnek, merevségnek) nevezik.
Megfelelően beállított izomstimulációval az izom ellazítható. A beidegző ideg is “újratanulja” a helyes tónust. Megszűnik a feszülés, csökken a fájdalom és az akaratlan rándulások is.
Az ízületi mozgástartomány fenntartása vagy javítása
A spasztikus izmok (azaz a merevség) miatt nem tudod az ízületeid teljes mozgástartományát használni, így például nem vagy csak részben nyújtható a könyök vagy a térd.
Izomstimulációval az izmok ellazíthatók, így a mozgástartományod is tágítható.
Az izomerő és teljesítményének javítása
Ha a spaszticitás csökkent vagy megszűnik, illetve a mozgástartomány javul, akkor az izmok már ettől erősebbnek tűnhetnek, pedig az izomrostok ereje még ezzel nem módosult.
Izomstimulációval javítható az izmok összehúzódási ütemezése és a “toborzás” is, azaz hogy az izomrostok egyszerre, hatékonyabban és összehangoltan húzódjanak össze.
A gyógytorna gyakorlatokat izomstimulációval kombináltan végezve javíthatod az alaperőt és csökkentheted az izomfáradtságot.
A hólyag és végbél záróizom-kontroll javítása
Sclerosis multiplex részjelensége lehet az inkontinencia, azaz a vizelet vagy széklet tartása elégtelen vagy lehetetlen. Oka a medencefenéki záróizmok meggyengülése és mozgatóidegük “zavara”.
A funkcionális izomstimulációval kezelt sclerosisos betegek többsége [75-85%] végbél- és hólyagfunkció javulásáról számol be.
A légzőszervi fertőzés kockázatának csökkentése
Amíg a sclerosis multiplexben szenvedő járni képes, addig valószínűleg nincs károsodása a légzőizmok működésében. A már kerekesszékbe kényszerültek esetén azonban a kar- és mellkasi izmok aktivitása csökkent, fennáll a légzés akadályozottsága és ezzel a légúti fertőzések kockázata is megnövekszik.
Az egyik legsúlyosabb probléma a köhögési képesség csökkentése. A funkcionáális stimuláció hasznos lehet a has- és törzsizmok erejének megtartásában. Ez elősegíti a köhögést és a légutak tisztán tartását. Ugyanezen izmok merevségének csökkentése javíthatja a légzést és a köhögést azáltal, hogy mélyebb belégzést tesz lehetővé és javítja a kilégzési izmok koordinációját.
A felfekvés kockázatának minimalizálása
A nyomásfekély több tényező együttes hatására alakulhat ki, így a spasticitás, az ízületi merevség és mozgáskorlátozottság, az izombénulás és rosszul kialakított kerekes szék egyaránt hozzájárulhat.
Az izomstimulációval csökkenteni lehet a kockázatot. Az ízületi mozgásterjedelem javulása, a könnyebb a testhelyzet változtatás, a csökkenő akaratlan mozgás önmagában is segít. Az izomtömeg és tónus megtartásával egyenletesebben oszlik el a nyomás a bőrön, ez tompítja a csontra nehezedő nyomást.
Kialakult nyomásfekély esetén a stimulációval gyorsítható a gyógyulási folyamat. A mikrocirkuláció javítás a bőr és az izom oxigénellátásnak javulását eredményezi, továbbá fokozza a hegszövet képződést, csökkenti a fertőzés kockázatát.
Összegzés
Az NMES ígéretes módszer az izomgyengeség, spaszticitás és mozgáskorlátozottság kezelésére sclerosis multiplexben szenvedőknél. Az elektromos stimulációval előidézett izomösszehúzódások révén az NMES javíthatja az izomerőt, csökkentheti a spaszticitást és növelheti a funkcionális mobilitást. Alkalmazását azonban személyre szabottan és átfogó rehabilitációs program részeként kell megvalósítani a legjobb eredmények elérése érdekében. További kutatások és klinikai vizsgálatok szükségesek az NMES hosszú távú előnyeinek és potenciális neuroprotektív hatásainak teljes megértéséhez az SM-ben szenvedőknél.
Vissza a termékekhez...