Évtizedek óta tartja magát az állítás, hogy TENS, EMS, FES, MENS kezelést nem szabad fém implantátumok közelében vagy közvetlenül felette végezni. De tényleg ennyire kell rettegni? Mi az igazság?
Mivel az elektromos kezelések egyre nagyobb teret nyernek és az elektroterápia otthoni alkalmazására való eszközök tömegét lehet kapni, így fontos tudni, hogy vannak-e kockázatai az ilyen eszközöknek.
Az elektromosságtól régóta tartanak az emberek – részben joggal. Az elektroterápiás eszközökkel kapcsolatos tiltások azonban lassan, de biztosan megdőlnek!
De nézzük csak sorban!
Kétféle implantátum van
- AKTÍV implantátumok. Elemmel, akkumulátorral működő készülék. Ilyenek a pacemaker, a defibrillátor, az inzulinpumpa és mások.
- PASSZÍV implantátumok. A legtöbbet a csontok rögzítésére alkalmazzák, mint például a velőűrszeg, csavar, lemez. De a komplett ízületet (pl. térd, csípő) is pótolhatja fémből készült anyag.
Aktív implantátumok
Az aktív implantátumok elektromosan működnek. A pacemaker és a defibrillátor például a szív elektromos tevékenységét figyeli és ha az életet veszélyeztető, rendellenes szívműködést érzékel, akkor működésbe lép, beavatkozik.
Évtizedekig feltételezték, hogy külső elektromos impulzus (például a stimulátoré) megzavarhatja ezeket a készülékeket! A feltételezés szerint a készülék és a szív elektromos jelei „összeolvadnak”, és az interferencia (a jelek összeolvadása) miatt a pacemaker tévesen érzékel. Ezért az aktív implantátum megléte esetén tiltották az elektromos kezeléseket.
Magyarországon az orvosok többsége még mindig ezt a nézetet osztja… de nézzük, mint mondanak mások.
Az amerikai Mayo klinikai hálózat az orvosi szakma egyik legelismertebb, legmagasabb színvonalú intézete.
Kutatói már 1988-ban részletesen vizsgálták a kérdést és eredményeiket „Biztonságosan alkalmazható-e a transzkután elektromos idegstimuláció állandó szívritmus-szabályozóval rendelkező betegeknél?” címmel publikálták. A vizsgálatok Mary Jane Rasmussan, R.N.; David L. Hayes, M.D. ; Ronald E. Vlietstra, M.B.,Ch.B.; és Gudni Thorsteinsson, M.D. jegyzi.
A vizsgálat összegzése a következő:
„51 betegnél, akik 20 különböző típusú állandó szívritmus-szabályozóval rendelkeztek, transzkután elektromos idegstimulációs vizsgálatokat végeztünk négy anatómiai helyen – az ágyéki területen, a nyaki gerincoszlopon, a bal lábszáron és a pacemakerrel ipsilaterálisan (azonos testfélen) elhelyezkedő alkarterületen. Az átlagos 24,7 Hz-es stimuláció mellett nem fordult elő interferencia, gátlás vagy a pacemakerek átprogramozása. Az ingerlés helyének az impulzusgenerátorhoz való közelsége nem volt hatással. Nem vizsgáltuk a pacemaker elektródavektorával párhuzamosan elhelyezett elektródákat, amely pozíció mások számára aggodalomra adott okot, és amelyet valószínűleg kerülni kell, amíg nem bizonyul biztonságosnak. Eredményeink alapján úgy véljük, hogy a legtöbb állandó szívritmus-szabályozóval rendelkező betegnél biztonságosan elvégezhető a transzkután idegstimuláció.”
Passzív implantátumok
A passzív implantátumok (csavarok, lemezek és egyéb fém rögzítések) esetén korábban azt feltételezték, hogy az áram hatására a fém implantátum elvezeti az áramot, sőt felmelegedhet, amelynek káros hatása lehetne az implantátumot körülvevő szövetekre és főképp a csontvelőre. Amikor ez a vélekedés kialakult, többnyire vas, acélötvözetek kerültek alkalmazásra és akkoriban az elektroterápiás eszközök is tökéletlenek voltak.
Időközben azonban az implantátumokhoz használt anyagok teljesen megváltoztak és az elektroterápiás eszközök sokkal precízebbek lettek és az elektromossággal kapcsolatos ismeretek is gyarapodtak.
Nézzünk egy 2021-es tanulmányt, melynek címe „Beültetett fémek modellezése elektromos stimulációs alkalmazásokban (Modeling implanted metals in electrical stimulation applications)”
Szerzői Mercadal, Borja; Salvador, Ricardo; Biagi, Maria; Bartolomei, Fabrice; Wendling, Fabrice; Ruffini, Giulio
„…eredményeink mutatják, hogy a fém implantátum és a környező szövet közötti töltésátvitel jelentéktelen… A fémimplantátumok tökéletes szigetelőként viselkednek, hacsak nem indukálnak elegendő feszültséget a határfelületükön. Ha az implantátumokat nagy elektromos térnek tesszük ki, akkor keletkezik elegendő feszültség a határfelületen, ami lehetővé teszi a töltésátvitelt.”
A lényeg tehát: a szokványos elektroterápiás kezelések nagyon alacsony feszültséget és áramerősséget alkalmaznak, melyre a fém implantátum érdemben nem reagál.
Ennek ellenére minden otthoni elektroterápiás eszköz leírásában megtalálod a tiltást: implantátum felett ne használd. Az aktuális tanulmányok szerint a tiltás ez egy meghaladott nézet!
Véleményem szerint a fém kizárólag akkor zavarhat be, ha az elektródák közé kerül (például a combodban van egy fémdrót és az egyik elektródát a combod első, a másikat a hátsó oldalára teszed. Ilyen kezelés egyébként nincs és ez egy kezelési hiba, de ezzel a hibás elektróda pozícióval „direkt azt akarod”, hogy az áram a lehető legközelebb kerüljön a fémhez. Ártani ekkor sem tudsz magadnak, de a fém elvezetheti az elektromosságot oda, ahol nem is akartál kezelni.
Összefoglalva
A jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy olyan orvosi terápiás eszközt vásárolj otthonra, amelyekkel ártani lehet.
Azok az elektroterápiás, ultrahang, lágylézer, stb. készülékek, amelyeket megvásárolhatsz biztonságosan alkalmazhatók. Persze ha kifejezetten ártó szándékkal, a használati javaslatot figyelmen kívül hagyva és olyan betegségre használod, amire nem való, akkor más a helyzet. Rendeltetésszerű használat esetén azonban nem árthatsz!
Ha aktív implantátumod (pacemakered, cardioverter defibrillátorod, stb) van, akkor konzultálj az orvosoddal. A mai vélekedés szerint az elektromos kezelésnek legfeljebb akkor lehet kockázata, ha közvetlenül a pacemaker közelébe teszed az elektródákat, ráadásul párhuzamosan a pacemaker szíve vezetett drótjával. Azaz közvetlenül a szív közelében, a mellkason ne vagy csak orvosi felügyelettel kezelj.
Azonban ha a bokád, csípőd, térded, derekad, sőt nyakad, vállad, könyököd, csuklód fáj, akkor -a stimuláció általános szabályainak betartása mellett- kockázatmentesen kezelhetsz.
Passzív implantátumok esetén a TENS, EMS, MENS, FES, interferencia kezelések hatására még hosszas alkalmazás esetén sem alakul ki olyan mértékű hatás, mely az implantátum környezetét károsíthatná.
A mai álláspont szerint otthoni elektroterápiás eszközök használhatók passzív implantátumok esetén. Közvetlenül az implantátum feletti kezelésnél járj el körültekintően, különösen figyelj az elektróda helyes felhelyezésére.
Ha bizonytalan vagy a kezeléssel kapcsolatban, akkor kérj tanácsot elektroterápiás kezelésekben jártas fizikoterápiás szakembertől.
Kommentek
Az említett készülék nem orvosi eszköz, így ilyennek nem foglalkozom. Kérdezze meg a forgalmazót, hogy milyen kockázatai vannak a készülék alkalmazásának. Elenyésző valószínűséggel akadálya bármilyen szempontból a tervezett implantátumnak…
Jelenleg főként az agyi működés és keringés javítására HZP + frekvencia készüléket használok. Felmerült fogimplantátum beültetésének a szükségessége. Érdeklődnék, hogy használható-e ez esetben is a készülék. Szíves válaszát előre is köszönöm.
A kérdése megmutatja, hogy kozmetikusként miért nincs erre jogosultsága és miért szükséges fizikoterápiás végzettség az elektroterápia más emberen történő alkalmazásához.
Az interferencia kezelésnek nincs alakformáló hatása. Ez egy gyulladáskezelő-fájdalomcsillapító áramforma.
De egyébként a bokában levő fém nem befolyásolja, nem akadályozza a farizmok felett végzett kezelést. Csak nem lesz alakformáló hatása.
A leírása szerint nyugodtan feltehetek kozmetikusként egy vendég farizmára interferenciás alakformáló elektródát, úgy, hogy a bokájába két fémet építettek be. Köszönöm a válaszát!
Ez a kezelés kizárólag szakember által, rendelőben végezhető. KEressen állami vagy magán fizikoterápiás kezelőhelyet és kérdezze meg, hogy elérhető-e náluk ez a kezelési mód.
Tud-e segíteni abban, hogy rövidhullámú kezelést hol végeznek?
Köszönöm előre is a válaszát.Ferenc
Jópofa kérdés…szeretem a tréfás embereket… igaz, ezt a viccet nem értem.
A hasam lágy részébe beültettek egy Inplantátumot mely befolyásolja a nemiségemet. Egy MRI vizsgálaton vettem részt .A vizsgálat alatt nagyon enyhe fájdalmam volt. Remélhetem, hogy ezzel az Inplantátum tovább nem fog müködni. Koromnál fogva kérdezem ezt,hogy végleg tönkrement e.
Olvassa el az Izomsorvadás – mit tehetsz ellene? című cikkem.
A kezelést segítő eszközöket pedig ide kattintva találja.
Egy 30 éves végtagövi izomsorvadásos betegnek melyik típusú készüléket ajánlja?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv,
Kitti
Nem írta meg, mi a kérdése… így nem tudok mire válaszolni.
Kernem szives velemenyet. A problemamat probalom a piszkozatbol bemasolni, azt hiszem, ugy konnyebb, h egy kovetkezo hozzaszolasban.
Segitseget elore is koszonom. Udvozlettel
Akkor ismét megválaszolom: A fémek mélyen a csontokban vannak. Az izomstimuláció -szakszerű alkalamzás esetén- pedig a bőrfelszínhez közeli izmok kezelését biztosítja. Így attól, hogy mélyen a csontba van néhány fém, nyugodtan lehet stimulálnia felszín közeli izmokat.
Nyilván az aktív testmozgástól eltiltották – ez viszont a combizmai gyors sorvadását okozhatja. Azaz az izomerő és izomtömeg megtartása érdekében érdemes izomstimulációt alkalmaznia.
Ezt a cikkem nézze meg.
Tisztelt Doktor Úr!
A közelmúltban autóbaleset következtében 2 szál lemez valami t 12 db csavar került a sipcsontom, szárkapocscsont és térd környezetébe. Érdeklődöm a combom hosszú távú izomfunkciójának javítására (különösen a gyógyulás időszakában) van e bármilyen korlátozás az elektromos stimuláló eszközök tekintetében? És ha igen milyen időtartam az egészséges naponta/hetente?Természetessn azt már olvastam hogy a fémmel rögzített területet mellőzzem.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel Tamás
A fémek mélyen a csontokban vannak. Az izomstimuláció -szakszerű alkalamzás esetén- pedig a bőrfelszínhez közeli izmok kezelését biztosítja. Így attól, hogy mélyen a csontba van néhány fém, nyugodtan lehet stimulálnia felszín közeli izmokat.
Nyilván az aktív testmozgástól eltiltották – ez viszont a combizmai gyors sorvadását okozhatja. Azaz az izomerő és izomtömeg megtartása érdekében érdemes izomstimulációt alkalmaznia.
Ezt a cikkem nézze meg.
A közelmúltban autóbaleset következtében 2 szál lemez valami t 12 db csavar került a sipcsontom, szárkapocscsont és térd környezetébe. Érdeklődöm a combom hosszú távú izomfunkciójának javítására (különösen a gyógyulás időszakában) van e bármilyen korlátozás az elektromos stimuláló eszközök tekintetében? És ha igen milyen időtartam az egészséges naponta/hetente?Természetessn azt már olvastam hogy a fémmel rögzített területet mellőzzem.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel Tamás
Kizártnak tartom, hogy az inkontinencia megszüntetését célzó hüvelyi lézer kezeléssel fel lehetne melegíteni a medencében levő csavarokat. Ettől félni kb olyan, mint attól rettegni, hogy mondjuk Budapest belvárosában egy orángután beugorhat a második emeleti ablakon és megeheti a banánt a hűtőből.
A biofeedback önmagában nem több, mint az intimtorna. Hatása lassú. Az intimtorna hatása lassú. Ha naponta 40-50 percen át végzi a gyakorlatot, akkor is hónapok kellenek a hatáshoz.
A stressz inkontinencia (meggyengült medencefenéki izmok) kezelését FES vagy ETS kezeléssel tudja leghatékonyabban végezni. Olvassa el ezt a cikkem. A mai modern készülékeket már nem zavarják a fémcsavarok.
Nekem sajnos vizelettartási panaszom van (inkontinancia), állva nem bírom megtartani. És a medencémben van 6 csavar egy rögzítő lemezzel, ami szintén titánium. Tanácsolták nekem az intim lézeres kezelést. De attól félek, hogy a lézer felmelegíti majd a fémeket.1x már nővérek fizikó terápiával próbálkoztak rajtam de az fel is melegítette a fémeket, aztán kipróbáltam a bio feedback-et de az sem segített, a legalapabb, hogy csinálom az intimtornát de nem segít semmit, ez már lassan 3 éve tart.Ön mit javasol mit tegyek?
Köszönöm előre is a válaszát!
Ez olyan kérdés, amit a részletek pontos ismerete nélkül nem lehet megválaszolni. Az onkológussal kell megbeszélni, hogy mit javasol az adott esetben. A Bemer segíthet, de ha a daganatból akár kicsi maradvány van, akkor nem biztos, hogy hasznos.
Bemer készülék vásárlása előtt állok, mivel nekem 2-es típusú cukorbetegségben van és a vérnyomásom is elég magas. (Most 140/80, de korábban többször is tartósan 160/90 volt.) A feleségemet 1 évvel ezelőtt műtötték mellrákra. 1 db 1,5 és 1 db 1 cm-es tumort távolítottak el a jobb melléből bemetszéssel. Utána 4 kemót és 20 sugarat kapott. Oszteoporózis kezelésre alkalmazhatom a Bemer terápiát nála? A sugárkezelés áprilisban fejeződött be. Nem befolyásolja a mágnesterápiás kezelés károsan a gyógyulását?
Természetesen használható. Azonban a jelzett készülék egy jópofa játék. Miért ezzel a vacakkal akarja kezelni magát? Főzéshez is a gyerekeknek készült játék tűzhelyen szokott??? Gondolom nem. Ez a készülék egy tipikus kínai gagyi. Használhatja, de hatást azt ne nagyon várjon tőle, ez nem orvosi készülék.
Csipöprotézisem van, es kérdezni szeretném használhatók e Tens készüléket? Blueidea készülékem van.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv:Irene
A protézis nem zárja ki az elektroterápia alkalmazását.
Az Ön által megadott készülékkel kapcsolatban tanácsadást nem vállalok, mert ez egy elavult, 20-25 éve meghaladott műszaki szintet képviselő eszköz.
Tisztelt Doktor Úr!
Valószinűleg lumbágót sikerült „beszereznem” és két hete nem javul. Van egy Corposanó KS-1/A/1 -es készülékem, de ehhez járul még, hogy a jobb lábamban térdprotézis lett beültetve.
Szabad-e használnom a lumbágó kezelésére a készüléket és milyen módon.
Másik kérdés: Hogy lehet Önhöz személyesen eljutni ennek megbeszélése céljából ? Előre is köszönettel:dr.Bors László
Új komment hozzáadása