Kedves Olvasóink!

Örömmel osztom meg veletek, hogy az Élethosszig Egészségesen blog mostantól a Medimarket.hu oldal részeként érhető el. Remélem, hogy ezzel az együttműködéssel még több és hatékonyabb tájékoztatást nyújthatok az egészség megőrzése és visszaszerzése témakörben.

Dr. Zátrok Zsolt Dr. Zátrok Zsolt

Az üzletekben hatalmas választékban kaphatók különféle vérnyomásmérők. Felkaron és csuklón mérő készüléket egyaránt ajánlanak. A csuklón mérők jellemzően kisebbek és olcsóbbak, arra csábítva, hogy ezt vásárold. Rögtön felmerül a kérdés: jól teszed-e?

Előre leszögezem: többnyire nem! Vannak viszont bizonyos esetek, amikor igen!

Ahhoz, hogy érthető legyen az ellentmondás, meg kell értened a vérnyomásmérés részleteit.

A felkaron történő mérés évtizedek óta a vérnyomásmérés alapértelmezett módszere. Az orvosi gyakorlatban ez az elfogadott, úgynevezett „gold standard, azaz arany szabvány”, amihez mindent viszonyítanak.

A csukló a szívtől távolabb található, mint a felkar, artériái szűkebbek és a bőrfelszínhez közelebb helyezkednek el. Az összehasonlító tanulmányok kimutatták, hogy a csuklón mért értékek eltérnek a felkaron mérttől, így gyakran félrevezetők, tévesen keltik a magas vérnyomás betegség hiányának vagy éppen meglétének látszatát.

E tény miatt az orvosi gyakorlatban nem fogadják el és nem is használják a csuklón történő vérnyomásmérést!

Akkor miért készülnek csukló-vérnyomásmérők?

Egyetlen esetben tartom hasznosnak a csukló várnyomásmérőket. Ha felkar olyan vastag, hogy a mandzsetta nem éri körbe és a felkaron mérés lehetetlen. Ilyenkor a csuklón történő mérés az egyetlen kivitelezhető módszer. A csukló általában még nagyon elhízott embereknél is karcsúbb marad és a mandzsetta felhelyezhető. A pontatlanabb mérés is hasznosabb, mintha egyáltalán nem történne ellenőrzés!

A csukló-vérnyomásmérőt forgalmazók gyakran reklámozzák készülékeiket azzal, hogy ezek kisebb helyen elférnek és utazás során ez előnyt jelent. Ez igaz, de csekély kényelem helyett válaszd inkább az egészséged szempontjából fontosabbat: a pontosabb felkaros vérnyomásmérőt!

Javaslatom vérnyomásmérő választáshoz

  • Felkaros vérnyomásmérőt válassz, a karkörfogatodnak megfelelő méretű mandzsettával.
  • Ha a felkarod körfogata nagyobb, mint 42 cm (általában ez a legnagyobb mandzsetta mérete), akkor válaszd a csukló vérnyomásmérőt.
  • Érdemes pár ezer forinttal többet adni egy jó minőségű készülékért, mert egy olcsó vacakkal árthatsz Önmagadnak. Ha a készülék pontatlanul mér, akkor feleslegesen nagy adagban kaphatsz kezelést vagy éppen a szükségesnél kevesebbet. Mindkét esetben súlyos kockázatnak teszed ki magad.

FONTOS: Ha a csuklón mérő készüléket választasz, akkor az eredményeket ne akard „ellenőrizni” a felkaros készülékkel! Az értékek –a fent leírtak ismeretében- nem lesznek azonosak! Rosszul teszed, ha azonos értékeket vársz a felkaron és csuklón mérő készülékektől, továbbá elveszítheted a bizalmad a kezelésben!

Olvasd el a magas vérnyomás betegségről, a kezelésről és a rendszeres vérnyomásmérés fontosságáról szóló cikkem. Magas vérnyomás (hipertónia) és kezelése

Kommentek

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A vérnyomást mindig a bal karon mérjük. Ez pont azért van, mert bárhol máshol mér, nem ezt az értéket kapja, mint a bal karon. Ennek ezer oka van, például a szívtől való távolság, az aorta kanyarulata, az erek szűkülő keresztmetszete, az időbeli különbség, stb. Azaz „normális”, hogy eltér a két karja közötti nyomás.
    A bal kari adatai alapján nem igényel kezelést, míg a jobb (150-es) értékeknél már szokták javasolni.
    Azaz nem lenne szabad elintézni egy legyintéssel.
    Egy Harward-i tanulmány kimutatta, hogy amíg a különbség nem haladja meg a 15-20%-ot, addig valószínűleg normálisnak tekinthető. Ha nagyobb, mint 20%, akkor már más a helyzet.
    Ha a jobb karjában 150 feletti nyomása van, akkor az agyi erekben és a szívkoszorú és veseerekben is magas lehet. Azaz már magas vérnyomása lehet, de a bal karján történő méréssel még nem igazolható.
    Alapos kardiológiai kivizsgálást kérjen! Ultrahanggal nézzék meg a szívét és a nyaki ereit, kérjen 24 órás vérnyomás (úgynevezett ABPM) vizsgálatot és terheléses EKG-t.
    A terheléses EKG során biztosan kiderül, ha rejtett magas vérnyomása van.
    Utóirat: a túl gyakori mérés és az ezen való „agyalás” a vérnyomás emelkedését eredményezheti. A stressz hatására pillanatok alatt, akár a két mérés közötti egy perc alatt is jelentősen emelkedhet a vérnyomás!

    Válasz erre: Zoli
  • Zoli

    Tisztelt Doktor Úr!

    Otthon rendszeresen ellenőrzöm a vérnyomásomat mindkét karon. A bal karon mért eredmények kivétel nélkül 110/78 és 140/90 között vannak, ez alapján meg is nyugodhatnék. A jobb karon viszont előfordul, hogy 20 egységgel több a szisztolés érték, mint a balon, ez azt jelenti, hogy „belenyal” a 150 feletti tartományba. A háziorvosomnak is mutattam a naplómat. Ő azt mondta, hogy nincs gond, mivel a különbség csak nagyon ritkán éri el a 20 egységet, inkább 10 körüli a jellemző szám. A doki egyébként mindig csak a bal karomon mér. Érdekesség, hogy ha a jobb karomon mérek először, olykor ez az oldal adja az alacsonyabb értéket. Lehet, hogy „felhúzom magam” az első méréssel és ez hatással van a másik oldalon mért eredményre?

    Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

    Üdvözlettel:

    Zoltán

Új komment hozzáadása