A fülzúgás általában az időskorban jelentkező kellemetlen jelenség, mely a 60 év felettiek jelentős részét érinti. Az állapot megszüntetésének lehetséges módjait folyamatosan kutatják. A technológiai fejlődés teszi lehetővé, hogy olyan eszközöket is alkalmazhass az otthonod kényelmében, amelyek néhány éve még nem is léteztek. Ilyen például a lágylézer készülék. Az elmúlt években több ausztriai, németországi és dániai vizsgálat, klinikai esettörténet bizonyította a fülzúgás lézeres kezelésének hatékonyságát. A kezelést kapó betegek több mint 50%-ánál javította a panaszokat. Elsősorban azokban az esetekben lehet sikerre számítani, ahol az érelmeszesedésre, a belső fül vérkeringésének romlására vezethető vissza a tinnitus (fülzúgás).
A fülzúgás kezelésére alkalmas készülékek
A tinnitus kezelésére alkalmas készülékeket a dán Energy-Laser készít: a Personal Laser L400 és az Energy Laser L500 Pro hatása orvosilag igazolt a fülzúgás kezelésére. E készülékek képesek rövid idő alatt, nagy energiamennyiséget bejuttatni a hallójáratba, ami a sikeres kezelés alapfeltétele.
A kezelés előtt
Csak akkor kezelj, ha a tinnitus diagnózisát orvos állapította meg és kizárta az akusztikus neurinóma vagy az otoszklerózis lehetőségét.
A hallójáratot alaposan ki kell tisztítani, el kell távolítani a fülzsírt kezelés előtt.
Kényelmes ülőpozícióban kezelj és viseld a készülékhez kapott védőszemüveget.
Először az egyik füled kezeld: menj végig az 1. és utána a 2. fázison. Utána végezd el ugyanezt a másik füleden is.
A tinnitus lézeres kezelése – 1.fázis
Az első feladat a fül körüli akupunkturás pontok kezelése.
Kapcsold be a lágylézert és az ábrán megjelölt pontokat kezeld 3-4 sípolás /pont energiával.
A készüléked a felszínre merőlegesen tedd a bőrre és tartsd ott addig, amíg az készülék a szükséges energiamennyiséget beadja.
Az egyes készülékek között a különbség az „erősségben”, azaz a kibocsátott energia nagyságában van. Minél nagyobb teljesítményű egy készülék, annál rövidebb idő kell ugyanannyi energia beadásához.
Mindegyik javasolt készülék 10 másodpercenként sípol egyet. A teljesítmény és a kezeléshez szükséges energia alapján kiszámolhatod, mikor kell áthelyezned a kezelőfejet a következő pontra.
Personal-Laser L400 | Energy-Laser L500 Pro | |
lézer típus | foly. (CW) | (CW) |
teljesítmény | 400mW | 500mW |
4 Joule beadás | 10 mp | 8 mp |
kezelési pont váltás | 4 sípolás | 3 sípolás |
Az ábrán látható pontokon kezelj, a pontok sorrendjében.
A tinnitus lézeres kezelése – 2.fázis
A második szakasz a hallójáraton keresztül a belső fül kezelése. Célja a belső fül vérkeringésének javítása.
Fontos: Ne használj fényt fókuszáló feltétet, azaz ne legyen a készüléken optikai kiegészítő. Ha van rajta ilyen, vedd le.
Irányítsd közvetlenül a hallójáratba a lézersugarat.
A szükséges energia 30-40 Joule.
Tinnitus kezelése lágylézerrel
Personal-Laser L400 | Energy-Laser L500 Pro | |
teljesítmény | 400mW | 500mW |
40 Joule beadás | 125 mp / 2 perc | 80 mp /1.5 perc |
kezelés tartama | 10 sípolás | 8 sípolás |
Ez hosszú idő és „sok energia”. A hallójáratba „világítás” során nagyon lassan, de folyamatosan mozgasd a készüléked. Néhány fokban döntsd meg a készüléked és a végével írj le apró köröket. Erre azért van szükség, hogy az energia ne egyetlen pontra jusson, hanem mindenfelé a belső fülön. Ha a kezelési idő letelt, ismételd meg az egészet a másik füleden is.
A lézerterápia során egyes betegek hőt, pattogást vagy „hajókürt” hangját érzékelik. Jelenleg az orvosi gyakorlat ezt pozitív jelnek tekinti, ami arról árulkodik, hogy kezelés hatásár a vérkeringés fokozódik, azaz a lézerterápia segít a páciensnek.
Eddig ismeretlen okból a bal fül reagál gyorsabban a lézerterápiára.
A tinnitus kezelést hetente 2-3 alkalommal kell elvégezni.
A terápia vezetése
Fontos tudni, hogy a javuláshoz szükséges energia és kezelési gyakoriság egyénre jellemző. Mindenki számára meg kell találni a megfelelő dózist és „ritmust”. Ez minden egyes beteg számára döntő fontosságú a kezelési eredmény érdekében.
A kezelést mindig a minimális dózissal (akupunkturás pontokon 4 Joule, hallójáratban 20 Joule) kell kezdeni.
Ha az első 1-4 kezelés után nem tapasztalható reakció, ajánlott az újraértékelés. Módosítani kell a dózist, új kezelési ütemtervre lehet szükség. Máskor azonban esetleg szünetet kell beiktatni a kezelésbe.
Norvégiai tapasztalatok azt mutatják, hogy a kezdeti dózisra nem reagáló betegeknél a kezelési idő egy perccel hosszabbították. Ezután jellemzően 5-15 kezelés után pozitív eredményeket érnek el.
Általában 5-10 kezelés után jelenik meg a lézerterápia hatása, azonban a maximális (elérhető) javulásig több idő kell. A szükséges kezelések száma páciensenként változik. Egyes esetekben a fülzúgás 15-20 kezelés után eltűnik, más esetekben 30-50 kezelésre van szükség. A német tapasztalatok szerint a fülzúgás 1-3 év után is eltűnhet.
Ha a páciens már az első kezelési alkalom után kellemetlenséget vagy rosszabbodást tapasztal, a lézerterápia időtartamát a következő 3-5 kezelés során csökkenteni kell. Majd fokozatosan ismét növelhető.
Ritkán előfordul, hogy a fülzúgás sikeres lézerterápiája után idővel a tinnitus ismét visszatér. Ezeket a visszaeséseket a fent leírtak szerint kell ismét kezelni.
Ne feledd! Mindkét fület kezelni kell, akkor is, ha csak egyik zúg!
Nyak és hát sérülés eredetű fülzúgás kezelése
Ha a fülzúgást a nyak (pl. ostorcsapás) sérülése, a hátizmok sérülése, az állkapocs- vagy arcizmok merevsége, feszülése vagy ezek kombinációja okozza, akkor ajánlott a lézerterápiát masszázzsal kombinálni. Ilyenkor a fül mögötti csontot kezeld lézerterápiával (4-8J energiával).
Tudj meg mindent a lágylézerekről
Egyéb otthoni gyógymódok
Gingko biloba
A Ginkgo biloba kivonata önmagában kevés betegnél ad egyértelműen pozitív eredményt, de a lézerterápia és a Ginkgo biloba kombinációját egyre több tinnitus terapeuta ajánlja. Az ajánlások szerint napi 200mg Ginkgo Biloba kivonat tűnik jó hatásúnak.
B12-vitamin
Izraeli vizsgálatok szerint a fülzúgásban szenvedő betegek nagy részének alacsony a B 12 vitamin szintje. Ezért a B 12-vitamin pótlása hasznos lehet.
Kalcium
Tanulmányok szerint egyes betegek számára előnyös a kalcium bevitele, pl. napi 2 gramm kalcium egy hónapig, majd napi 1 gramm.
A kalcium hatással van a vérkeringésre, valamint az idegrendszerre és a vérre. A halolajnak ugyanilyen pozitív hatásai lehetnek.
Fehér zaj
Az alvászavarok gyakran összefüggnek a fülzúgással. Számos vizsgálat rávilágít arra, hogy a fehér zaj (rádióállomások közötti zümmögés) elterelheti a figyelmet a fülzúgásról.
A módszer egyszerű: az éjjeliszekrényre helyezz egy rádiót és állítsd be két rádióállomás közé, hogy csak a rádió gyenge zümmögését halld, a hangot halkítsd le. A figyelem „elterelődik” a fülzúgásról, és könnyebb az elalvás.
Bár a rádió-tv bekapcsolva tartása, így a halk háttérzene vagy a beszéd is előnyös lehet, de a tudatalatti gyakran megpróbálja „megérteni” a hangokat, ami inkább stresszes, mint pihentető állapotot okoz (ezért jobb a fehér zaj, mint a bekapcsolva hagyott tv-rádió).
Kommentek
Mivel tapasztalt valamilyen javulást, így érdemes lehet folytatni a kezeléseket legalább 45-60 napig. Nem foglalkozok készülék bérbeadással.
Kedves Zsolt!
Nagyon köszönöm a válaszát a korábbi fülzúgásos kérdésem illetően. Voltam természetesen fül-orr gégésznél, aki azt mondta, hogy nincs organikus oka a fülzúgásnak. Egy nagyon megterhelő, stresszes élethelyzetben jött ki egyik napról a másikra, a bal fülemen, de ezzel együtt az egész bal oldalon feszülését éreztem a nyaki, válli részen, hajlamos vagyok oda begyűjteni a feszültséget. A Safe lasert a Bemerrel együtt használtam, így javasoltál, de közben még gyógynövényeket is szedtem, masszázsra jártam, tornáztam, mindent bevetettem, hogy jobb legyen a helyzet, és jobb is lett, de még mindig nem múlt el teljesen a tünetem. Sokkal elviselhetőbb, de nagyon szeretném végleges megszüntetni a fülemben lévő hangot. Ezért is figyelmet fel az Ön által javasolt készülékre, közben el is olvastam a cikkét. Lehet, hogy meg kellene vele próbálkozzam. A kérdésem az lenne, hogy Öntől lehet bérelni? A Bemert is fogom újra bérelni hamarosan, szeretnék még egy hónapot próbálkozni vele, és arra gondoltam, hogy közben megpróbálkoznék még ezzel a lézerrel is.
Mit javasol, hogy látja?
Köszönettel veszem a válaszát és minden jót kívánok,
Ildikó
A lágylézer csak azokban az esetekben tud valamilyen javulást hozni, ahol a fülzúgás oka a középfül vérellátási zavara.
Azt, hogy önnek milyen típusú, eredetű a fülzúgása, a kezelőorvosa tudja megmondani.
Ha a Bemer és a lágylézer segített valamilyen mértékben, akkor érdemes lehet rendszeresen és tartósan használni azt az eszközt, ami segítséget jelentett.
A Safelaser egy kis teljesítményű készülék, a fül kezeléséhez külön optikai kiegészítő kell, így ezek együttes ára 500 ezer fölött van.
A cikkben is említet Personal Laser L400 kettővel magasabb készülék katagóriába tartozik. Nem kell külön kiegészítő a fülzúgás kezeléshez. Nagyobb teljesítményű, hatékonyabb, mint a Safelaser, és mégis olcsóbb.
Nagyon sok helyen a Safe Lasert hirdetik fülzúgás kezelésére, én is használtam már, de sajnos nem segített. Próbáltam a Bemert is, illetve több természetes gyógymódot, sokkal halkabb már a zaj a fülemben, de teljesen nem szűnt meg. A kérdésem, hogy az Ön által javasolt készüléket lehetséges bérelni? A Safe Laser helyett ha jól értem ön ezt javasolja? Köszönettel várom válaszát, Ildikó
nem alkalmas a fülzúgás kezelésére. Egyszerűen azért, mert túl nagy területet kezel egyszerre, így nem lehet „bevilágítani vele” a hallójáratba.
A Personal Laser L400 készüléket válassza helyette.
Ez inkább kérdés lenne. Alkalmas-e a B-Cure készülék fülzúgás kezelésére?
Új komment hozzáadása