Egyre elterjedtebbek az orvosi és kozmetikai célú TENS, EMS, ultrahang terápiás, fényterápiás készülékek, lágylézerek vagy az IPL szőrtelenítők. Számtalan olcsó kínai készülék mozog a piacon, akár neves és reklámozott webáruházban is. Honnan tudhatod, hogy biztonságosak-e? Honnan tudhatod, hogy valóban olyan hatékony, ahogy a reklámban hirdetik? Lehet-e valami tartós károsító hatásuk? Hogy döntheted el, megvedd-e? Mostanában egyre többször kapok kérdéseket ebben a témakörben, így eljött az ideje, hogy megírjam a véleményem erről a témáról.
Már az 1990-es évek óta hobbim, munkám az, hogy az orvostechnikai eszközök piacát ismerjem, kövessem. Évtizedek óta dolgozom tanácsadóként nemcsak hazánkban, hanem a világ számos országában. Úgy tartom, hogy alapos ismeretekkel rendelkezem abban a témakörben, amiben megszólalok. Egyrészt orvosként ismerem, hogy mit kell elvárni egy eszköztől, másrészt minden eszközt személyesen próbálok ki, saját tapasztalataim vannak, nemcsak arról beszélek, amit a reklámszövegek említenek.
Ez alapján meggyőződéssel állítom, hogy a Temu, Alibaba és hasonló online áruházakon át az országba (és Európába) áramló egészségügyi célra ajánlott termékek döntő hányada elektronikai hulladék. Alig található közöttük olyan, ami megfelel az európai unió orvosi eszközökkel kapcsolatos elvárásainak. Ezen a termékek gyártása nem ellenőrzött, a készülékek hatékonysága semmivel sem igazolt. Az, hogy az országba egyáltalán beérkezhetnek egyszerűen törvénytelen!
Az egészségügyi termék forgalomba hozásának szigorú szabályai vannak, amik a magyar és európai cégeknek kötelező. Például több éves garancia, szerviz biztosítása, magyar nyelvű használati útmutató, magyar nyelvű szoftver és sok olyan dolgot kell garantálni, ami segíti a beteget az eszköz használatában.
Van olyan ismerősöd, aki egy elromlott eszközt vissza tudott küldeni Kínába a Temu-nak, hogy javítsák meg? Kapott már valaki hiteles orvosi tanácsot a használatról egy kínai kütyühöz?
Persze ezek költői kérdések voltak. Ezeket senki nem biztosítja a Kínából közvetlenül a vevőhöz érkező termékekre. Azaz Kínából eszközt rendelni olyan, mint a vurstliban zsákbamacskát (horgászatot) játszani: szórakozni jó, de a kapott dolognak nincs értéke.
Kína: a lemásolni nem szégyen, sőt büszkeség
Három évtized alatt nagyon kevés olyan kínai eszközzel találkoztam, ami elérte (vagy egyáltalán megközelítette) volna a nyugati termékek szintjét és hatékonyságát.
A kórházi eszközök vonatkozásában már vannak világszínvonalat képviselő nagy cégek, mint Mindray, Edan és néhány másik. Ezek már nem az olcsó gagyit gyártják és az áraik is azon a szinten vannak, mint a nyugati versenytársaké. Az otthoni orvostechnikai és kozmetikai eszközök vonatkozásában azonban még messze vagyunk ettől.
30 éves orvosi és szakértői pályám alatt nem találkoztam még egyetlen olyan orvosi eszközzel sem, amit Kínában fejlesztettek ki és ezután vették át a nyugati orvoslásban.
Épp ellenkezőleg! A folyamat fordítva működik: egy nyugati cég kitalál valamit, éveken át fejlesztgeti, sok munkával és pénzzel igazolja a hatékonyságát és amikor ez megvan, akkor bemutatja a közönségnek és piacra dobja.
A kínai cégek erre várnak, már az első példányokból vesznek egyet és viszik is haza. Szétszedik, a műszaki alkatrészeket lemásolják és két hét múlva már piacon is van a termék, ami pont úgy néz ki, mint az eredeti.
Egy dolgot kivéve – nem az a hatása.
A lemásolt készülék kb azonosan néz ki és kb „úgy csinál”, mint az eredeti, de ahhoz a hatáshoz semmi köze.
A mai eszközök működését a szoftver határozza meg és a készülék által leadott impulzus, jel, program „titkos” összetevői! Ezt azonban nem lehet olyan könnyen ellopni, lemásolni. Nem lehet 2 hét alatt pótolni 5-10 éven át tartó fejlesztést, tesztelést, ellenőrzést.
A kínai gyártók többségének „jól megy a hardver másolása”, de fogalmuk sincs arról, hogyan is kellene működnie és miért éppen úgy. Azt a pár évet, ami alatt a program tökéletessé vált…nos azt ők megspórolják.
Egy kínai cégnek büszkeség egy nyugati termék lemásolása és a lehető leggyagyibb, legolcsóbb alkatrészekből összerakása.
Hazugsághalomra épített értékesítés
Nemcsak a technika másolása nem problémás a kínai cégek többsége számára, de az sem, hogy mit „bír el a papír”. Azaz mondjuk egy TENS készülék leírásában minden benne van, amit a nyugati orvosi irodalom a TENS kapcsán csak említ. A leírásból úgy tűnik a laikusnak, hogy a vacak utánzat tizedáron azt tudja, amit az eredeti.
Olyan ez, mintha a Trabant kereskedő a prospektusában mindazt említené, amit a Porsche 911 teljesítményéről el lehet mondani.
De ez nyilvánvalóan ordas hazugság.
Miért csinálják ezt?
Szerintem egyszerűen azért, mert a kínai ember nem érti az európai kultúrát. Általában fogalma sincs arról, milyen az itteni gyógyítás.
Odakint az tradícionális kínai orvoslás az ismertebb, a nyugati típusú orvosi intézmények és orvoslás kevésbé elfogadott. Különösen vidéken és az idősebb generációk számára.
A kütyüket egyfajta nyugati „bolondságnak” gondolják, ami esetén nincs különbség készülék és készülék között. Egyszerűen üzlett látnak abban, hogy csinálnak valami hasonlót.
Az idősebbek még emlékezhetnek az ikonikus Matchbox kisautókra, amivel több generáció tudott játszani és az első kínai utánzataira, amik tizedannyiért rontották el sok gyerek karácsonyát, mert az első gurítás után kiesett a kerekük, nem nyílt az ajtajuk.
Illegális az országba érkezésük
Valójában a kínai áruházakon át érkező termékek illegálisan kerülnek az országba.
Az egészségügyi és kereskedelmi jogszabályok szerint kizárólag az úgynevezett MDR (orvos használatra igazoltan megfelelő) eszközöket lehet importálni, azaz behozni.
Egy nyugati cég csak nagyon komoly ellenőrzés után dobhat piacra olyan eszközt, ami emberi kezelésre javasolt. Kínában csak annyit kell igazolni, hogy nem fogja agyoncsapni a használót az áram és már mehet is a Temura, mert olyan olcsó, hogy sokan gondolkodás nélkül megveszik.
Nagyon jellemző a kínai mentalitásra az a trükk, amit az európaiak megtévesztésére, átverésére használnak. Több évtizede érvényes egy jogszabály, mely szerint Európába csak olyan termék hozható be, amely megfelel az európai szabályoknak. Szigorú és költséges eljárással lehet igazolni ezt és csak ezután lehet a „megfelel a CE szabályoknak” jelölést használni, ami a francia „Conformité Européene” rövidítése. Magyarul Európai Megfelelőséget jelent és azt tanúsítja, hogy a termék megfelel az európai egészségügyi, biztonsági és környezetvédelmi követelményeknek. Nem egy sertésólban gyártották, nem kapsz tőle fertőzést, nem vág agyon, ha az áramba dugod.
Mivel drága ilyen módon gyártani, így a kínaiak egyszerű trükköt találtak ki a megkerülésére... ráragasztanak egy CE matricát a termékekre, amely 100%-ban azonos betűtípust használ, mint az eredeti CE jel. De ez nem azt jelenti, hogy megfelel az Európai szabályoknak, hanem azt, hogy China Export, azaz Kínából exportálva. Mondhatni… ügyes…
Számos olyan cég van Magyarországon is, aki a gagyi termékei mellé ezt a China Export papírt mutatja a vásárlónak. Ez semmi más, mint csalás. Ez büntetőjogi kategória.
Olcsó és nem is hatékony
Rendszeresen kapok megkeresést kínai gyártóktól, hogy forgalmazzuk a termékeiket. Sokszor vásárolok 1-1 készüléket teszt céllal. Az elmúlt 3 évtized alatt csak néhány olyat találtam, aminek a színvonala, teljesítménye megállta a helyét a nyugatiakkal összehasonlítva is. Ezek azonban már az európai szabványok figyelembe vételével készültek és a termékek ára is kb. azonos, mint a nyugati termékeké.
Közvetlenül Kínából orvosi és kozmetikai készüléket vásárolni „lutri”. Olcsó ugyan, de egyrészt kicsi a valószínűsége, hogy valóban azt tudja, amit a weboldalon leírnak róla. Másrészt a kezelési hatékonyság teljesen biztosan nem éri el azt, amit a hasonló nyugati eszközök nyújtanak.
Csak egy példát hozok a közelmúltból: a kormány 300 milliárd forintért vett Kínából lélegeztető gépeket a covid kezelésre. Ezek a készülékek papíron mindent tudtak, amit egy korszerű eszköznek kellene. Annyira megtévesztő volt az egész, hogy a kormány is „benyelte”, elhitte és megvette.
Számos tényfeltáró cikk bemutatta már, hogy a tízezernél több gépből nem került tartós kórházi használatra egy sem, mert az alapvető mai elvárásokat sem telepítették. A tízmilliós gépek. Gondolja el, mit tudnak a temun kapható kétezer forintos kütyük. Semmit vagy inkább ártanak.
Tudnék még számos példát felhozni, de már csak egy utolsót említek.
A Theragun (amerikai cég) feltalálta a vibrációs masszázs pisztolyt. Igazolták, hogy mi a hatékony frekvencia, mekkora legyen a dugattyú nyomása és elmozdulása. Hosszas fejlesztéssel bemutatták egy orvosi szakkiállításon az orvosilag igazolt hatású eszközt, 450 dollár körüli áron. Alig értem haza a kiállításról, néhány hét múlva érkeztek az első ajánlatok Kínából a másolatokra, 30-50 dolláros áron. Az első ajánlattevők barkácsgép gyártók voltak, mert a lyukfűrészük kb ugyanígy mozog, ezért kicserélték a fűrészlapot egy gumifejre és máris „mindent tudott”, amit az amerikai. A kettő közötti különbség kb olyan, mint a kőbalta és a precíziós robot közötti különbség, az emberek mégis ezeket a 10-20 ezres vackokat veszik azóta is, abban a hitben, hogy azonos azzal, mint amit az amerikai 200 ezerért kínál.
Az emberi tájékozatlanság, a hiszékenység és a kapzsiság tartja fenn az egészet, mert a nyilvánvaló átverés ellenére a vásárló elhiszi a trabantról, hogy felveszi a versenyt nemcsak a Ferrarikkal és Porschekkal, hanem a F1-es kocsikkal is. Elhiszi, hogy a kétezer forintos kütyü már az első használattal megszabadítja az évek óta fennálló betegségétől, éppen olyan hatékonyan, mint a drága eredeti készülék.
Alighanem ezek az emberek még szintén hisznek a rénszarvasszánon közlekedő télapóban vagy hiszik, hogy a föld lapos és le lehet zuhanni a széléről és a világgazdaságot a gyíkemberek irányítják.
Összességében tehát az a véleményem, hogy a kínai online áruházból orvosi-kozmetikai célú eszközt vásárolni pénzkidobás. Ezek döntő hányada csak gyenge másolata a hasonló nyugati eszközöknek. Gyógyászati és kozmetika felhasználásuk kockázatokat rejthet és meggyőződésem, hogy a hatásukkal kapcsolatos állítások nem állják meg a helyüket.
És még valami…
Sokszor keresnek meg olyanok, akik már rendeltek valamit Kínából, de nem tudják használni, mert nem kaptak általuk érthető nyelvű leírást és most fogalmuk sincs, hogyan és miként kellene használni, alkalmazni. Panaszkodnak, hogy már az orvosuk elhajtotta őket, amikor azt kérték, hogy tanítsa meg, mit kell vele csinálni. És azt sem nagyon értik, hogy miért járnak hasonlóan velem is. Ha közvetlenül Kínából vásárolsz, akkor az eszközöddel kapcsolatban fordulj oda információért, tanácsért, segítségért, szervizért, ahol vetted.
Összefoglalva
Vásárlás előtt ellenőrizd az orvosi és kozmetikai célú készülékek biztonságosságát.
Orvosi termék esetén kérd a CE igazolást. Ez az Európai Unióban kötelező minősítés, azonban gyakori a hamis CE jelölés! Ellenőrizd a termék dokumentációját és tanúsítványait. A kozmetikai célú készülékeknél minimálisan az érintésvédelmi megfelelőségi tanúsítványt kérd el.
A gyártói háttér ellenőrzése szintén kulcsfontosságú – egy ismert, visszakövethető gyártó mindig megbízhatóbb, mint egy névtelen márka.
A készülék hatékonyságának megítéléséhez érdemes megvizsgálnod a független klinikai vizsgálatok eredményeit. A megbízható gyártók rendelkeznek független intézetek által végzett hatékonysági vizsgálatokkal. Hasznos lehet szakemberektől, például orvosoktól vagy kozmetikusoktól véleményt kérned az adott technológiáról és konkrét készülékről.
A valós felhasználói tapasztalatokat is érdemes figyelembe venned, de csak megbízható forrásból, mivel sajnos sok lehet a fizetett vagy hamis értékelés.
A nem megfelelő minőségű készülékek több kockázatot is rejtenek magukban. Amellett, hogy hatástalanok lehetnek és így pénzkidobást jelentenek, a rossz minőségű elektromos alkatrészek tűzveszélyesek is lehetnek.
Az egészségügyi kockázatok sem elhanyagolhatóak: a nem megfelelően beállított energia vagy teljesítmény bőrkárosodást, égési sérüléseket okozhat. Bizonyos technológiáknál, mint például a lézer vagy IPL esetében, a nem megfelelő használat maradandó károsodást okozhat.
A vásárlás előtt szánj időt az alapos kutatásra, és értsd meg a technológia működését. Hasonlíts össze több terméket, és vedd figyelembe, hogy a gyanúsan olcsó termékek általában rossz minőségűek – a megbízható készülékek jellemzően drágábbak.
Fontos a megfelelő garanciális háttér és alkatrészellátás biztosítása is. Ha lehetséges, konzultálj szakemberrel a vásárlás előtt, és válassz ismert, stabil háttérrel rendelkező forgalmazót. A biztonságod és a hatékonyság érdekében érdemesebb a drágább, de megbízható márkákat választanod.
Kérdezz orvosszakértőnktől!