A lágylézer kezelés (ismert még alacsony intenzitású lézerterápia (LLLT) vagy fotobiomoduláció néven is) meghatározott fény hullámhosszt használ a gyógyulás elősegítésére, a gyulladás csökkentésére és a fájdalom enyhítésére. Nem invazív és fájdalommentes, ezért népszerű olyan állapotok kezelésére, mint az ízületi gyulladás, a sebgyógyulás vagy az izomfájdalom. Bár általában biztonságos, vannak helyzetek, amikor lágylézer ellenjavallat miatt a kezelés nem lehetséges vagy mérlegelendő. Az alábbiakban részletesen elmagyarázom, mikor kell óvatosnak lenned a lágylézer használatakor, vagy mikor kell teljesen elkerülnöd.

Kerüld a közvetlen szembe irányuló fényt

A 2., 3. lágylézer készülék osztályba tartozó készülékek (Personal Laser L400, Energy Laser L500 és L2000) által kibocsátott lézer vagy fény nagyon intenzív, és ha közvetlenül a szemedbe világít, károsíthatja a látásodat. Ezért mindig viselj speciális védőszemüveget a kezelés során, és gondoskodj arról, hogy a kezelő is ezt tegye.

Az 1. lézerosztály készülékei (mint B-Cure Classic, Sport Pro és Pro, továbbá Safelaser 500) a lézerfényt egy prizma segítségével szétterítik. Emiatt ezek az eszközök nem jelentenek kockázatot a szemre, védőszemüveg nélkül is kockázatmentes az alkalmazásuk (de az alacsonyabb lézer intenzitás enyhébb hatást is eredményez.)

Rákos területen a lézer ellenjavallt, ne alkalmazd

A lézerfény serkenti a sejtek növekedését és regenerációját. Ez az egészséges sejtek esetében előnyös, viszont nemkívánatos a daganatok esetén. Ha a lézerfényt közvetlenül egy daganatra irányítod, potenciálisan gyorsíthatja a rákos sejtek növekedését.

Ugyanakkor előrehaladott rák kemoterápiás kezelése során orvosok gyakran javasolják a lágylézert fájdalomcsillapításra, például a szájüregi sebek kezelésére, de nem közvetlenül a daganatos területen.

Terhesség alatt ne alkalmazd a hason

Bár nincs konkrét bizonyíték arra, hogy az LLLT ártana a terhes nőnek vagy a magzatnak, az orvosok elővigyázatosságból azt javasolják, hogy ne használd a has vagy a deréktáj környékén.

Ez azért van, mert ezek a területek közel vannak a fejlődő babához, és bármilyen, akár csekély kockázatot is el akarnak kerülni.

Pajzsmirigy területe (nyak)

A pajzsmirigy a nyakon található és az anyagcserét, valamint az energiaszintet szabályozza. A lágylézer befolyásolhatja a pajzsmirigy működését, például lassíthatja vagy gyorsíthatja azt. Ezért az orvosok azt tanácsolják, hogy közvetlenül ezen a területen ne használd a lézert.

Epilepszia esetén légy óvatos

Az epilepszia olyan állapot, amely görcsrohamokat okozhat.

A villódzó vagy pulzáló fény – mint amit bizonyos lágylézer eszközök kibocsátanak – rohamot válthat ki azoknál, akik érzékenyek rá.

A folyamatos fényű (CW) lézerek esetén a kockázat alacsonyabb, mint a pulzáló (PW) lézerek esetén. .

Tetovált bőrön ne használd

A tetoválásokban lévő tinta reagálhat a lézer fényére, ami irritációt vagy allergiás reakciót okozhat. Bár ez ritka, jobb elkerülni az LLLT használatát közvetlenül tetovált területeken, hacsak nem vagy biztos abban, hogy biztonságos.

Fertőzött területeken kerüld

Ha súlyos bakteriális vagy vírusos fertőzésed van, a lágylézer esetleg felgyorsíthatja a kórokozók szaporodását. Ezért ilyen esetekben nem ajánlott az eszköz használata, amíg a fertőzés nem javul.

Szteroidinjekcióval kezelt területeken ne használd

Ha nemrég kaptál kortikoszteroid injekciót (amit általában fájdalom vagy gyulladás enyhítésére adnak), a lágylézer befolyásolhatja a gyógyszer hatását. Ilyenkor érdemes néhány hetet várni, mielőtt elkezded a lézer kezelést az adott területen.

Ennek az a magyarázata, hogy a két kezelés egymással ellentétes hatású (a szteroid csökkenti az immunrendszer működését, míg a lágylézer éppen ellenkezőleg, fokozza), az ellentétes hatások kiolthatják egymást, így a két kezelés értelmetlenné válik.

Ajánlás

A lágylézer úgy működik, hogy növeli a sejtek energiaszintjét. Ez az egészséges szöveteknél előnyös, mert segíti a gyógyulást, de bizonyos esetekben – például fertőzéseknél vagy daganatoknál – problémát okozhat, mert a nem kívánt sejtek növekedését is serkentheti. Emellett vannak olyan érzékeny testrészek, mint a szemed vagy a pajzsmirigy, amelyek különösen sérülékenyek lehetnek a lézerrel szemben.

Mielőtt lágylézer kezelést indítasz, konzultálj egy egészségügyi szakemberrel, aki az egészségügyi állapotod és a kórtörténeted alapján megmondja, biztonságos és hatékony-e számodra a terápia. Az lágylézer ellenjavallatok figyelembevételével maximálisan kihasználhatod a lágylézer terápia előnyeit anélkül, hogy felesleges kockázatot vállalnál.

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!

Kommentek

  • Andrea

    A kezelőorvosok protokollt követnek, nem nyitottak semmi más felé ( további vizsgálatok és alternatív módszerek)
    Későbbiekben, ha már nem áll rendszeres gyógyszeres kezelés alatt a lágylézer alkalmazható? Köszönöm

    Válasz erre: Dr. Zátrok Zsolt
  • Dr. Zátrok Zsolt

    A szteroidok és a lágylézer együttes alkalmazása potenciálisan befolyásolhatja mindkét kezelés hatékonyságát. SLE esetén a szteroidok adásának célja az immunszuppresszió, az immunrendszer aktivitásának csökkentése. A lágylézer ezzel ellentétes, azaz immunmoduláló (immunrendszer működését stimuláló) hatású.
    Érdemes konzultálni a kezelőorvossal, hogy a legbiztonságosabb és leghatékonyabb terápiás megközelítést válasszák.

    Válasz erre: Andrea
  • Andrea

    13 éves gyermekem jelenleg szteroidos kezelést kap SLE autoimmun betegségre. Ezt követi majd a biológiai terápia ( 6 hónapra tervezik, havi ¹ 1 kezelés) mivel a szteroid 3 hónap után sem csökkenti tartósan ízületi fájdalmait és a bőrtünetei sem javul tartósan. (Az étkezésre odafigyelünk),
    Ebben az esetben ellenjavallt a lágylézer?
    A kérdésem még, hogy miért nem eredményes
    az eddig kapott kezelése? Milyen egyéb módszerekkel tudnám őt támogatni? Köszönöm