Kedves Olvasóink!

Örömmel osztom meg veletek, hogy az Élethosszig Egészségesen blog mostantól a Medimarket.hu oldal részeként érhető el. Remélem, hogy ezzel az együttműködéssel még több és hatékonyabb tájékoztatást nyújthatok az egészség megőrzése és visszaszerzése témakörben.

Dr. Zátrok Zsolt Dr. Zátrok Zsolt

„Tegyél rá jeget!” Biztosan kaptál már ilyen tanácsot vagy Te is javasoltad valakinek, mint univerzális gyógymódot. Egyáltalán nem alaptalanul: a hidegterápia jótékony hatása nem csupán mítosz, valóban képes csökkenteni a fájdalmat és egyúttal beindítani a gyógyulási folyamatot.

Hidegterápia – mikor alkalmazd?

A hidegterápia a friss izom- és ízületi sérülések esetén az elsőként és a sérülét követő legrövidebb időn belül elkezdendő kezelés. Fő hatásai:

  • lassítja fájdalomüzenet továbbítását, azonnali „helyi érzéstelenítőként” funkcionál,
  • csökkenti a fájdalomkeltő és a fájdalmat fenntartó hatású anyagok termelődését,
  • csökkenti a gyulladást, amely sok esetben a fájdalom gyökerét jelenti,
  • szűkíti az erek átmérőjét, ezáltal csökkenti a rejtett, szövetek közötti vérzést,
  • a hűtés után a kezelt terület vérkeringése meggyorsul, mely fokozza a gyógyulást támogató anyagok sérülés helyére szállítását,
  • a meggyorsult keringés eltávolítja a toxinokat, metabolitokat, melyek a gyulladás és fájdalom fenntartásában játszanak szerepet.

A hidegterápia a következő esetekben javasolt

  • friss izomsérülések (izomszakadás, -húzódás, ínszalagszakadás, ficam, rándulás);
  • akut ízületi problémák, zúzódás;
  • akut gyulladás (ín- és ínhüvelygyulladás);
  • vérömleny kialakulásának kockázatával járó sérülések.

A hűtő vagy hideg terápia fájdalomcsillapító hatása fél órától akár 2-3 óráig is tarthat. Csak akkor hatékony, ha gyorsan és jelentősen csökkented vele a bőrfelület hőmérsékletét (10-15 perc alatt legalább 15°C-ra).

Naponta akár háromszor-ötször alkalmazhatod, de csak a sérülést követő első néhány (2-3) napban. A hidegterápiát tartósan (heteken át) NE alkalmazd.

A hidegterápia kockázatai

Két fő kockázat lehet.

Az egyik a helytelenül végrehajtott kezelés, mely fagyásos sérülésekhez is vezethet. Ilyet okozhat, ha a jeget közvetlenül a bőrre helyezed és hosszú ideig ott tartod. A közelmúltban kaptam az alábbi fotókat. A fiatalember a térdére tett jeges zacskóval elaludt, egy órával később ébredt, fagyásos sérüléssel a térdén.

A hidegterápia kockázata - fagyásos sérülés

Az ilyen fagyásos sérülést elkerülheted, ha a jég és a bőr közé textildarabot (pl. törölköző) helyezel, illetve a hűtés ideje nem hosszabb 15-20 percnél.

A másik problémát a „túlhűtés” okozhatja, azaz ha a sérülést követően napokig, sőt hetekig alkalmazol hűtést. Ennek hatására az erek összehúzódnak, lelassul a vérkeringés és ezzel a gyógyulási folyamatok is „takaréklángra” mérséklődnek. Így a sérülésed nehezen gyógyul. Két-három nap után válts olyan fájdalomcsillapító módszerre, mely a gyógyulásod is serkenti (például lágylézer).

Kommentek

  • Dr. Zátrok Zsolt

    ez elég egyszerű. A fagyasztószekrényből vegyen ki egy zacskónyi fagyasztott zöldséget, tekerje be egy törölközőbe és tegye a fájdalmas területre. Ha 10-15 perc alatt enyhíti a fájdalmat, akkor ezt bármikor használhatja, Ha nem javít, akkor nem.
    Ezzel semmilyen bajt nem okozhat.

    Válasz erre: Lászlóné
  • Lászlóné

    75 éves vagyok. Rettenetes izületi fájdalmaim vannak.szeretném kipróbalni a hidegterápiát. a véleményét szeretném kérni.
    Köszönettel

Új komment hozzáadása