Kedves Olvasóink!

Örömmel osztom meg veletek, hogy az Élethosszig Egészségesen blog mostantól a Medimarket.hu oldal részeként érhető el. Remélem, hogy ezzel az együttműködéssel még több és hatékonyabb tájékoztatást nyújthatok az egészség megőrzése és visszaszerzése témakörben.

Dr. Zátrok Zsolt Dr. Zátrok Zsolt

Korábban már írtam arról, hogy a teniszkönyök nem csak a teniszezők problémája – nos, ugyanez a helyzet a golfkönyökkel is: sokan úgy szenvednek a golfkönyök okozta fájdalmaktól, hogy életük során legfeljebb a televízió képernyőjén láttak golfütőt. Akár a  leghétköznapibb mozdulatok eredményeképp is kialakulhat ez a gyulladás.A kezelését komolyan kell venni, mert az egyszerű mozdulatok, mint a kar felemelése és leengedése is hosszú hónapokig kínozhatnak. A gyógyulás még kezelés ellenére is hosszú ideig tart.

Teniszkönyök vagy golfkönyök

Testedben az izmok inak segítségével kapcsolódnak a csontokhoz. Ha egy izomcsoportot túlerőltetsz, akkor

  • az inakban kisebb szakadások jönnek létre,
  • megsérül a csonthártya,
  • gyulladás keletkezik az izmok tapadási helyén.

A teniszkönyök és a golfkönyök közös jellemzője, hogy mindkettő túlerőltetésből ered és egyaránt kellemetlen fájdalommal jár.

A teniszkönyök esetén a gyulladásos fájdalom a könyök külső oldalán levő inakat érinti és a csuklót és az ujjakat kiegyenesítő (feszítő) izmokkal kapcsolatos.

A golfkönyöknél az érintett izmok a hajlításért felelősek, azaz a könyök belső oldalán van a gyulladás és itt jelentkezik a fájdalom.

Hogyan alakul ki golfkönyök, mik a legfőbb tünetei?

A golfkönyök legfőbb tünete a fájdalom ott, ahol az alkarizmok inai a könyök belső oldalán lévő „csontos dudorhoz” tapadnak.

A golfkönyök az izmok túlterhelésének eredménye. Általában tartósan ismételt mozdulatok szerepelnek a kiváltó okok között. Sportolók körében főként a golfozók, gerelyhajítók, falmászók, kézilabdázók között gyakori. Otthon a hát körüli munkák, építkezések, felújítások idején keletkezik igen gyakran. Kiváltó ok például kalapálás, festés, csavarhúzó használata, de például hosszan tartó gépelés vagy akár az egérhasználat is, stb.

Tényezők, melyek növelik a golfkönyök kialakulásának esélyét:

  • egyoldalú, tartós vagy ismétlődő terhelés
  • alkari izomegyensúly felborulása
  • rosszul kivitelezett edzés
  • gyenge minőségű sporteszköz
  • nem megfelelő bemelegítés
  • izomgyengeség
  • túl feszes izmok.

Hogyan kezelhető hatékonyan a golfkönyök?

A legfontosabb teendőd, hogy hagyd abba azt a tevékenységet, ami kiváltotta a golfkönyök tüneteket. Mégpedig a a teljes gyógyulásig, máskülönben hosszú hónapokig is eltarthat a gyógyulási folyamat. Ha a fájdalom különösen erős, az érintett kart semmire sem szabad használni: se ajtónyitásra, se bevásárlószatyor cipelésére.

A golfkönyök okozta fájdalmakat az ún. RICE módszerrel is enyhítheted. A RICE betűszó, mely

  • a pihentetés,
  • a hűtés,
  • a kompresszió,
  • és a felpolcolás

szavak angol megfelelőiből ( Rest – Ice – Compression – Elevation) ered.

E módszer számít „alapkezelésnek” minden izom és ínsérülés, illetve akut gyulladás, így a golfkönyök kezelésére is.

Ha nyugalomba helyezed a karod és hagyod, hogy a gyógyulási folyamatok tegyék a dolgukat (nem folytatod a gyulladást kiváltó tevékenységet), akkor a golfkönyök néhány hónap, fél év alatt többnyire magától meggyógyul. A problémát az jelenti, hogy kevesen engedhetik meg maguknak, hogy pihenőre vonuljanak.

A gyógyulás gyorsítható a különféle fizikoterápiás módszerekkel is. Ezek a módszerek a gyógyulási folyamatot támogatják, gyorsítják és ezzel csökkentik a fájdalmat is. Mindegyik más módon hat, így érdemes több módszert kombinálni.

Hatékony gyulladáscsökkentő és gyógyulást serkentő módszerek

Új komment hozzáadása