Első teendő ödémás láb esetén
Ha a lábdagadás frissen jelentkezik, akkor első teendőd legyen utánajárni, hogy mi okozza! Ha jót akarsz magadnak, akkor mielőbb fordulj orvoshoz és kérd a kivizsgálásod!
A kezelés akkor lehet hatékony, ha kiderült a duzzadás oka oka. Akkor a leghatékonyabb a kezelés, ha az oknak megfelelő!
A lábdagadásnak nagyon sok oka lehet. Nézzük át ezeket és azt is, hogy eltérnek a teendők is!
A lábdagadás „egyszerűbb” okai
- Az ödémás láb oka egyes esetekben nyilvánvaló. Ha például kibicsaklik a bokád, akkor tudod, mi okozza és a duzzanat is átmeneti, azaz hosszabb-rövidebb idő után magától is elmúlik (ha nincs törés).
- A sérülések (húzódás, rándulás, ficam, szalagszakadás és csonttörés) szinte kivétel nélkül duzzanattal is járnak, melynek oka kettős lehet.
Egyrészt a sérüléskor elszakadt kisebb erekből vérzés indul és vérömleny keletkezik.
Másrészt meggyorsul a sérülés felé irányuló vérkeringés. Ennek haszna a védelem (a seben keresztül kórokozók juthatnának a testbe, ennek megakadályozására fehérvérsejtek „hadserege” érkezik a területre. De a véráramlás magával hozza a gyógyulást, regenerációt segítő anyagokat is. A sérüléshez tehát a szokásosnál több folyadék érkezik, ami duzzanatot okoz. - A mozgáshiány (egész napos ülő vagy álló munka, hosszú autó, busz vagy repülős utazás) egészséges embernél is okozhat lábdagadást. A zokni széle bemélyedést hoz létre a boka felett. Ezt a legkönnyebb megszüntetni – a testmozgás, séta, kocogés, kerékpározás hatására gyorsan eltűnik.
- artritis (ízületi gyulladás) – az érintett ízület(ek) környéke duzzadt, meleg, fájdalmas, nehezen mozgatható, esetleg vörös
- rheumatoid artritis – az artritisz gyakori, autoimmun formája, melyet az ízületek gyulladása, duzzanata és fájdalma jellemez
- arthrosis: az ízületi porc kopása következtében fellépő fájdalmas állapot, mely járhat ízület környéki duzzanattal
- köszvény: a húgysav-kristályok által kiváltott heveny roham általában nagy evés-ivás után jelenik meg, a láb (különösen a hüvelykujj) ízületek duzzadtak és igen fájdalmasak
- térd burzitisz (nyáktömlő gyulladás): a burza egy csúszós folyadékkal töltött zsák, amely csont és izom vagy ín között párnaként működik, segíti a mozgást. Gyulladása duzzanatot és fájdalmat okoz, legtöbbször hátul a térdhajlatban.
- fertőzések (pl. orbánc, cellilitisz): ha baktériumok, mint például streptococcus vagy staphylococcus bejutnak a bőrbe. A bőr kivörösödik, meleggé válik és gyorsan egyre nagyobb területre terjed. Hamar érzékennyé válik, fájdalom és láz jelenik meg.
Az általános orvosi kezelés
- a törést rögzíteni (gipszelni) kell
- baleseti sérülés esetén a dagadt ízületet pihentesd, jegeld, fáslizd be (kompresszió) és polcold fel
- fertőzés esetén az orvosi kezelés (antibiotikum terápia) mielőbbi megkezdése a fontos
- újonnan megjelenő gyulladásos folyamat esetén fordulj orvoshoz és a kivizsgálás alapján, a betegségnek megfelelően kell kezelni
- ha a fájdalom vagy gyulladás régi (artritis, artrózis), akkor nem kell a fájdalom minden erősödésekor orvoshoz rohanni, hiszen ez nem segít. Ilyenkor az orvossal megbeszéltek szerint az otthoni fizikoterápiás módszerek segítségével magad is kezelheted a panaszaid. Konzultálj az orvosoddal, hogy melyik módszert vagy melyek kombinációját alkalmazd.
A lábdagadás „komolyabb” okai
Míg egy bokarándulás után elég egyértelmű, hogy mi okozza a duzzanatot, addig van egy sor betegség, melynek első jele lehet a lábdagadás. Ezek azok, ami miatt a kezdődő ödémát komolyan kell venned és orvosi vizsgálatokkal ki kell zárni a következőket.
Ödémás láb gyógyszer mellékhatásra
Egyes vényköteles gyógyszerek nem kívánt mellékhatása lehet a duzzadt láb. Leggyakrabban kalciumcsatorna-blokkolóknak nevezett szív gyógyszerek (amlodipin, nifedipin) a felelősek. Nem szteroid gyulladásgátló szerek, mint például aszpirin, ibuprofen, továbbá egyes cukorbetegség elleni szerek is okozhatnak duzzanatot. Régen ismert az ösztrogént vagy progeszteront tartalmazó hormongyógyszerek (fogamzásgátlók), továbbá egyes antidepresszánsok ödémakeltő mellékhatása.
Teendők gyógyszer mellékhatás esetén
- konzultálj a kezelőorvosoddal és kérd, hogy cserélje ki a szert más hatásmechanizmusú készítményre
- válassz más fogamzásgátló módszert
Terhesség
A terhesség utolsó harmadában (orvosi szakzsargonban a harmadik trimeszterben) a növekvő baba „ráfekszik” a méh közelében futó erekre. Ezzel leszorítja, összenyomja őket, ami nehezíti a vér áramlását. Ennek következménye lehet duzzanat a lábakban.
Konzultálj kezelőorvosoddal! Ez különösen fontos, ha a duzzanat nemcsak a lábadra, hanem feljebb is terjed és például a szemed körül is megjelenik – az ilyen ödéma komolyabb okból keletkezik!
A kompressziós masszázs, azaz a nyirokmasszázs gép teljes biztonsággal használható. 10-15 perces, kíméletes kezeléssel (amit akár 2-3-szor ismételhetsz egy nap) enyhítheted a duzzadást.
Visszértágulat és krónikus vénás elégtelenség
A visszértágulat leggyakrabban az álló-ülő munkát végzőknél, illetve kevés mozgás miatt, lassan alakul ki.
A “nehézláb” érzés a visszérbetegség első jele. A vénák lassan kitágulnak, megvastagodnak és kanyargóssá válnak. A vér a vénákban pang, azaz nem halad vissza a szív irányába. Feszülő fájdalom és lábdagadás jelenik meg. Az első figyelmeztető jel, ha „bevág” a zoknid.
A visszér elégtelenség elhanyagolt állapotban olyan súlyos szövődményekhez vezethet, mint a mélyvénás trombózis vagy vénás fekély (nem gyógyuló seb).
Amivel segíthetsz magadnak
- viselj kompressziós harisnyát, lassíthatod az ödéma növekedését
- munka közben félóránként tornáztasd meg alaposan a lábad, sétálj körbe, feszítsd meg lábizmaid
- mozogj rendszeresen! Naponta legalább 45 perc séta, lassú kocogás, kerékpározás kell ahhoz, hogy az izmok felfrissítsék a vénák és nyirokkeringésed és csökkentsék a panaszaid
- ha a mozgásra valami miatt nem vagy képes, akkor használj izomstimulátort. A készülék a sétához hasonló összehúzódásokat hoz létre a lábizmokban és hatékonyan javítja a láb keringését és hozzájárul az ödéma csökkenéséhez.
- alkalmazhatsz nyirokmasszázs gépet is, 15-20 perces kezeléssel “kipréselheted” a végtagból a pangó vért és nyirkot, gyorsan megszüntetve a nehézláb érzést.
Olvasd el ezt a cikkem, melyben például megtudhatod a visszér eredetű lábdagadás házilagos kezelési módjait: Visszér betegség okai, tünetei és kezelése
Mélyvénás trombózis és visszérgyulladás
A thrombophlebitis (felületes véna gyulladás) és a trombózis (mélyvéna gyulladás) egyik első tünete a duzzadt láb (különösen a lábszár érintett). Mivel laikusként nem tudod eldönteni, melyik van, így azonnal fordulj orvoshoz. Mindenképpen, ha a lábadon fájdalmas duzzanatot észlelsz, mely felett a bőr meleg, kivörösödött vagy elkékült.
A felületi visszérgyulladás (thrombophlebitis) esetén a bőrfelszínhez közeli vénákban keletkezik vérrög. Ez kevésbé kockázatos, mint a mélyvénás trombózis. Ez utóbbinál a lábizmok között, a mélyben levő vénában keletkezik vérrög.
Teendők akut trombózis vagy visszérgyulladás esetén
- semmilyen testmozgást ne végezz – ha vérrög van, akkor az izommozgás továbblökheti a trombust és ez embóliához vezethet!
- ha az említett tüneteket észleled, haladéktalanul fordulj orvoshoz – lehetőleg hívj mentőt, de semmiképp ne gyalogolj!
- ezekben a kórképekben semmilyen otthoni gépi kezeléssel ne próbálkozz, mert a tünetek fokozódását eredményezhetik! A kezelés ilyenkor már csak orvosi lehet.
- teendőd csak kb 3 hónappal az akut szakasz indulása után lesz, akkor amikor az akut mélyvénás trombózis utáni végleges és maradandó állapot bekövetkezik.
Trombózis utáni állapot
Míg az akut trombózist nem szabad kezelni, addig a trombózis után 3-4 hónappal megjelenő tüneteket igen.
A trombózis egy ér véralvadék általi elzáródását jelenti. Néhány hét alatt ez a vérrög átalakul, szorosan a vénafalhoz tapad, részben felszívódik.
Az esetek döntő többségében trombózis után nincs teljes helyreállás, azaz maradványtünetekkel kell számolni. A fő tünetek az állandó duzzanat, feszülés, a bőr barnás-lilás-vöröses elszíneződése, bőr szárazság.
Ha a súlyos szövődményeket, mint nyirokcsorgás, seb, fekély el akarod kerülni, akkor rendszeresen kezelned kell.
A fő gyógymód a napi rendszeres séta, kerékpározás.
Ennek kiegészítésére a lábszárizmok elektromos stimulációja vagy a kompressziós masszázs alkalmazható.
Olvasd el ezt a cikkem a trombózis utáni maradványállapot (tartós lábdagadás) otthoni kezelési lehetőségeiről: Trombózis utáni állapot otthoni kezelése
Szívelégtelenség
Az ödéma okozója lehet szívbetegség. A szív összehúzódásai erőtlenek, ezért nem képes megfelelően keringetni a vért a testben, így a folyadék lassan felhalmozódik a lábakban. A pangásos szívelégtelenség gyakori tünetei a nehézlégzés, fáradtság érzés és száraz köhécselés.
Szív eredetű ödéma orvosi kezelést igényel.
Amivel segíthetsz magadnak
- viselj kompressziós harisnyát, lassíthatod az ödéma növekedését
- mozogj rendszeresen a teljesítőképességedhez szabottan. A séta vagy lassú kerékpározás során az izmok megmozgatják a vénás és nyirokkeringést, csökkentik a duzzanatot.
- ha a mozgásra már nem vagy képes és nincs pacemakered, akkor használj izomstimulátort. A készülék a sétához hasonló összehúzódásokat hoz létre a lábizmokban és hatékonyan javítja a láb keringését és hozzájárul az ödéma csökkenéséhez.
Vesebetegség
Vesebetegségben a vesék nem működnek megfelelően, így a víz és a kiürítendő anyagok a testben maradnak. A folyadék felgyülemlik és duzzanatot okoz a lábakban és akár a karokban is.
Vesebetegség tünetei lehetnek: fáradtság, légszomj, hányinger, szomjúság, vérzés.
Vesebetegség gyanúja esetén ne kezdj önkezelésbe, hanem mielőbb fordulj orvoshoz! Nincs olyan otthoni orvosi készülék, ami vesebetegségben alkalmazható.
Nyiroködéma
Ha a lábdagadás eddig felsorolt okainak mindegyikét kizárták, akkor „nem maradt más”, mint a nyiroködéma.
Ez egy olyan állapot, ahol a lábdagadás oka a nyirokrendszer betegsége vagy károsodása. Mivel a nyirok nem tud visszatérni a keringésbe, így (leggyakrabban) lábdagadás jelentkezik. Érintheti a kart, de a törzsön, arcon is megjelenhet.
Olvasd el cikkeimet a nyiroködémáról és a nyiroködéma kezelés házilagos lehetőségeiről: Nyiroködéma kezelése otthon
Kommentek
A lábfejödémának ezer oka lehet. A cikket olvassa el! Kezdje a háziorvosnál, aki vizsgálat és kikérdezése után elindítja a kivizsgálási útvonalon.
Ha sérülés történt, akkor baleseti sebész, ha gyulladásra van gyanú, akkor reumatológus, ha szív vagy vese eredet, akkor belgyógyász vagy urológus, nefrológus jöhet szóba.
Forduljon háziorvosához!
Jónapot! Milyen ORVOST KELL keresni lábfejödémára
A megfelelő nyomással végzett gépi nyirokmasszázs érdemben nem emeli a vérnyomást. Ha nem követi a javasolt beállításokat, hanem magasabb nyomással kezel, akkor a vérnyomást akár jelentősen is emelni lehet. Ez a hatás a kezelés néhány perce után indul és legfeljebb néhány órán át érvényesül.
Mégegyszer ismétlem: ha betartja a kezelési szabályokat, a vérnyomás érdemben nem emelkedik.
Köszönöm válaszát ami azonban pro és kontra volt.
Ha a feleségemnek alacsony a vérnyomása akkor vajon mennyivel emelheti a vérnyomást a kezelés ha egyszerre történik a kezelés mind a kettő lábon?
Köszönöm a válaszát előre is.
A nyirokmasszázs géphez vásárolhat egy darab mandzsettát. Ez esetben egyszerre csak az egyik lábát tudja kezelni. A másik lábát egy második kezeléssel (az előző után) tudja kezelni.
Ha csak egy mandzsettát vásárol, akkor kétszeres kezelési időre van szüksége, azonban kevesebbet kell fizetni egy mandzsettáért, mint kettőért.
Ha csak egy lábat kezel, akkor kisebb megterhelést okoz a szívnek és kisebb mértékben emeli a vérnyomását – azaz egy mandzsettával a kezelés biztonságosabb, mint kettővel.
Amennyiben vásárolnék egy PQ-2200 gépet akkor rögtön kell venni lábkezeléshez 2 db lábmandzsettát vagy elég 1 db és lehet őket egymás után kezelni? Avagy rögtön 2 db kell mert csak együtt lehet őket kezelni?
Köszönöm előre is a segítséget.
A duzzanatnak „ezer oka” lehet, amit távolról nem lehet megállapítani. A néhány mondata alapján úgy gondolom, hogy a duzzanatot az ön esetében több dolog együttesen hozza létre. Így a billentyű probléma, a kevés testmozgás, rejtett visszér elégtelenség és esetleg gyógyszer mellékhatás.
Az ok kiderítéséhez vizsgálatok szükségesek. Megfelelő kezelést pedig akkor lehet választani, ha tudjuk, hogy mit kellene kezelni!
Magasvérnyomásról Co-Dalnesszát 8mg/10mg/2,5mg,Cukorbetegségről 1000mg-os Metfogammát szedek évek óta. A panaszom az, hogy hetek óta estére bedagad mindkét lábam. Próbáltam vízhajtót 50mg-os Amilozid-Tevát szedni de nem hajtott el semmi vizet. Reggelre azonban teljesen lelappad,és napközben pihenés után ugyancsak helyre áll. Egyébként gyaloglás illetve kerékpározás után is rendben van. Jól vagyok teljesen nem fáj semmim. Voltam szívulrahangon ahol azt mondtaa kardiológus, hogy minimmálisan egyik szívbillentyűm nem zár, és emiatt évente ellenőriztessem. Kérdésem, lehetséges hogy ez utóbbi okzza,vagy esetleg gyógyszer mellékhatás?Legyen kedves tanácsolni ,amennyire ezek az információk alapján lehetséges! Köszönöm szépen kedves figyelmességét és tanácsát. További sok erőt és áldást kívánok életére! Üdvözlettel Balázs
Nem tartom valószínűnek, hogy a ciszták miatt ödémásodik a lába.
Sokkal inkább a mostani meleg idő, a hőség miatti tétlenség, kevesebb testmozgás az oka.
Ha a hőség megszűnése és a normális aktivitáshoz visszatérés után is fennmaradt a duzzanak, akkor forduljon orvoshoz. A cikkben elmondom, miért fontos ez.
Tavaly novemberben mondták higy strumam van. Mind a 2 oldalon 3 mm-rel nagyobb a pajzsmirigy és mind a kettőben van ciszta. Most csak Jod kúrát kapok. Novemberben lesz az 1 éves kontroll. Most 3 napja vettem észre, hogy mind a két boka csontomnál bevizesedtem. Ez lehet a struma miatt?
Nagyon szépen köszönöm a választ.
A sugárzásnak ehhez kevés köze lehet. Azonban több probléma is lehet! Főképp szívprobléma állhat a hátterében! Erre utal a munka közbeni nehézlégzés is. A „vízhólyagok” pedig nyiroködémára jellemzők.
Mielőbb menjen orvoshoz és kérje kivizsgálását egyrészt azért, mert rosszul bírja a munkát és nehézlégzése van, eközben a lába duzzad. Másrészt a nyiroködéma lehetősége miatt.
Kardiológushoz és bőrgyógyászhoz vagy nyirokspecialistához mindenképpen menjen el.
Duzzadt vastag mind a két alsó lábszáram, de főleg a bal.Már a két térdem is vastagodik. Nem fájnak, a balon egy égésnek tűnő hólyag keletkezett, ami kifakadt és víz folyt belőle.Most felületi kis seb van rajta.Sajnos fulladok nehezen végzek munkát.Tavaly augusztusban kezdődtek a problémák Sajnos erős elektromágnes sugárzás van a környezetünkben, a lakásban is .Szakember mérte meg. Sugárzás hatására ez lehetséges? Köszönöm
Ha a cikket elolvassa, benne a válasz. De a kérdésében ön is minden fontos részét felsorolta: nem mozog, jelentősen elhízott, egész nap mozdulatlanul ül a kamionjában. Cukorbetegség súlyosbítja a helyzetet, ah enyire elhízott, akkor a cukorbetegségét nem kezeli rendesen.
A vérkeringése a mozgáshiány miatt lelassult. Még a teljesen egészséges embernél is kialakul a bokaduzzanat, ha egész nap ül. például egy hosszú boszutazás végére.
Az ön életmódja egy merénylet a teste ellen. MOst még „csak” a vércukorszintje és a bokája jelzi, hogy nagy baj van. Ha nem hagyja abba, akkor hamarosan ennél súlyosabb tünetekre is számítania kell.
Olvassa el ezt.
Érdeklődnék hogy mi okozhat ilyen gondot nekem.
Jobb lábam a boka körül rendszeresen kb 3hetente bedagad és nagyon nagyon fáj.Síp csont feléig égető érzés van benne,voltam vérvételen,vizelet mintát megnézték,szív ultrahangon és terhelésen minden rendben volt.Most kezd egy cukorbetegségem kialakulni,híztam 30kg néhány év alatt,főleg mióta szakmát váltottam.18 évig voltam felszolgáló majd 5 éve kamion soförködöm.Jelenleg 44 éves vagyok 140kg jelenleg.36 éves koromig sportoltam aktívan,cselgáncs,futottam,kondiztam.Azóta mozgás szegény életet élek,Befolyásolhatja ez?Változtatni tudok rajta?
Iicsit aggódom,köszönöm a válaszát előre is.
A vesebetegség és a szívbetegség egyaránt lábdagadást okoz. Ez a típusú duzzanat nem kezelhető géppel. Ilyen esetben a vese és a szív működését segítő gyógyszerek jelentik a segítséget.
A gyógyszert a kezelőorvosnak kell a javasolnia.
Olvassa el ezt a cikkem
Jo napot! Sajnos anyämnak vese problémäja van. Typ 2 cukorbeteg, pajzsmirigyével is baj van és vizesedik a läba.Koräbban a läbän keresztül volt egy infartusa. Nagyon vörösödik a läba minimum a térdéig és izzad is nagyon. Vizesek a zokniai. Nagyon fél hogy lerobban. Valami segitséget, tanäcsot kérhetünk milyen gyogyszert szedjen?
Nem azt mondtam, hogy ön írta, hanem azt, hogy szerintem ebben a formában nem állja meg a helyét, félretájékoztat. Ettől még ön elfogadhatónak tarthatja.
A listát nem Én írtam, de számomra megoldást hozott, mivel pár napja már fájdalom nélkül élem az életem, és számomra ez a lényeg. Köszönöm a reumás irányt, és további jó munkát kívánok! 🙂
Ez kb olyan, mintha azt mondanánk: egyformán veszélyes, ha a lábán a gyermeke játékautója vagy egy tehervonat száguld át. Ez nyilvánvaló marhaság – ahogy ez a lista is. Durván keveri a szezont a fazonnal…a tartósítószerezett felvágottak és pácolt termékeket egy kalap alá veszi a zöldségekkel.
Én nem értek egyet ezzel a listával, különösen ilyen módon összeállítva. Az első válaszomban írtam is, hogy a zöldségek között is vannak olyanok, amiket kevesebbet ajánlott fogyasztani. De ezek kedvezőtlen hatásai sem vethetők össze, nem közelítik meg a húsok, pácolt áruk kockázatait.
Mindenki abban hisz, amit szimpatikusnak tart, de ő fogja meginni a levét is.
Én ezt olvastam: „Diéta pikkelysömör ízületi gyulladás esetén
Ebben az esetben fontos a jó táplálkozás megszervezése az ízületi gyulladásban, amely nem tartalmaz olyan ételeket, amelyek károsak az érintett szervezetre. Ehhez teljesen zárja ki:
hús melléktermékei (tüdő, vese, szív, máj, nyelv);
bármilyen sózott, szárított vagy pácolt hal;
sózott hering, lazac, sushi, kaviár, tenger gyümölcsei;
hal tésztában vagy zsemlemorzsában, sült vagy füstölt;
vörös hús (sertés, marhahús);
avokádó, hüvelyesek, kukorica;
gránát, eper, málna, eper, citrusfélék;
paradicsom, padlizsán, burgonya, paprika és pirospaprika;
keményítő, élesztő és édességek, beleértve a csokoládét is;
Tartósítószereket, adalékokat, színezékeket tartalmazó termékek;
alkoholos italok..”
És milyen érdekes, évekkel ezelőtt olvastam a vércsoport szerint meghatározott táplálkozásról, és mivel „A” vércsoporttal élek, számomra többek között kerülendőként sorolja fel a padlizsánt, termesztett gombát, zöldpaprikát, piros paprikát, fehér burgonyát, paradicsomot. Az élet úgy hozta, hogy pont pénteken minimális gombát ettem, és semmi olyat ami a tiltó listán felsoroltak között szerepel, és megdöbbenve tapasztaltam, hogy szombat reggel szinte alig volt fájdalmas a reggeli lábra állás. Szombat óta tudatosan kerülöm a listán szereplő ételeket, és mondhatni majdnem 100%-os újra a bokám, vagyis a duzzanat még valamennyire jelen van, de a fájdalom, ami több héten keresztül megkeserítette napjaimat, már nem jelentkezik. Gombát heti 2-3 alkalommal, burgonyát, 1-2 alkalommal, paradicsomot-zöldpaprikát napi rendszerességgel, de nem nagy mennyiségben fogyasztottam, tehát nem telt el úgy nap, hogy a tiltólistás zöldségek közül, plusz citrusféléket ne fogyasztottam volna. Ezek után számomra úgy tűnik, ha hiszek a listának, a boka gyulladásom fő okozói nem csak állati eredetű termékek voltak!
Szerintem valamit nagyon benézett! Az ön által felsorolt növények közül a burgonya mellőzésével (mivel ez gyakorlatilag tiszta szénhidrát) egyetértek. A paradicsomot sem enném kilószámra (csak mértékkel), de a gomba, padlizsán, paprika aligha fog gyulladást fokozni. Az említett oldalon sincs szó erről! Ellenben a húsokról, felvágottakról, stb. igen.
A gyulladások esetén sem arról van szó, hogy kötelező vegánnak lenni, hanem arról, hogy a „minden étkezéshez van valami állati termék” helyett a hetente 2-3 alkalommal eszik ilyet és akkor is megnézi, mit! A pácolt felvágottak, vörös húsok teljesen elhagyandók, de hal, szárnyas (nem a hormonnal és antibiotikummal nevelt ipari csirke) mehet.
Aki meg tudja „lépni”, hogy teljesen kihagyja az állati termékeket, az tegye, aki nem, az pedig törekedjen rá.
Végülis semmi más nem múlik rajta, mint az egészsége! A szép az egészben, hogy Ön dönt a saját egészségéről.
Bocsánat, rosszul fogalmaztam! Nem elfelejtettem, hanem nem írtam le, mivel ha mindent leírok, akkor egy kisregénnyi helyre lett volna szükségem, de megpróbáltam tömören, a lényegre szorítkozva fogalmazni. Viszont ezer hála Önnek, hogy elindított egy reumás irányba, mert ennek köszönhetően úgy tűnik megvilágosodtam. Ugyanis rátaláltam erre az oldalra, https://karcsusito.koshachek.com/articles/dieta-izuleti-gyulladas.html ,ahol nem csak általánosságban írnak a reuma diétáról, hanem 3 részre bontják, és mivel Én már egy ideje próbálom betartani a magam által egyéb bajaimra összeollózott, elviekben vegán diétát (amivel már többször sikerült rövid időn belül a bajaimat orvosolni, de sajnos nem sikerül a teljes vega, vegán létre átállni),így most úgy tűnik hogy a gomba, a burgonya, na meg a paprika, paradicsom, padlizsán stb.. lehetett a mostanság lábról levevő fájdalom oka. Még egyszer nagyon szépen köszönöm a gyors segítséget 🙂 „iránymutatást” !
Próbálkozom, de a vega lét nagyon nehezen megy, holott tudom, hogy már több esetben 3 hét vega lét látványos, gyors gyógyulást hozott az életemben, de az a fránya kísértés, 2-3 hónap után mindig erősebb!
Ilyet nem felejtünk el! 🙂 Az ízületi gyulladás egyik alapvető és jellegzetes tünete lehet a duzzanat (ödéma). Azaz továbbra is tartom, hogy inkább a reumatológus tud segíteni önnek, semmint az endokrinológus. Ha nem szed kémiai szereket, (szteroidok, stb,) akkor a táplálkozás marad beavatkozási lehetőségként. Ha még nem tette meg, akkor az állati eredetű anyagok, húsok, zsírok, tejtermékek elhagyásával és növényi étrendre áttéréssel segíthet csökkenteni, megszüntetni a gyulladásos panaszain.
Köszönöm gyors válaszát! Azt elfelejtettem leírni, hogy rendszeres ízületi gyulladással élek, mivel a pikkelysömör az ízületeimet folyamatosan rombolja, de semmilyen gyógyszert nem szedek, mert bármilyen tablettát vegyek be, a májam 1-2 hét után fájdalommal reagál, de 30 éve egyik ízületemben sem volt ehhez fogható fájdalom, holott mindig valami gyulladásban van a szervezetemben.
Nem tartom valószínűnek, hogy összefüggés legyen a pajzsmirigy megnagyobbodás és bokaduzzanat között.
A fájdalom miatt inkább ízületi gyulladásra gyanakodnék, így nemcsak endokrinológushoz, hanem reumatológushoz is javaslom bejelentkezni.
Egyes gyógyszerek, pl. hormonok, vérnyomáscsökkentők, stb. okozhatnak ödémásodást. Ha ilyet szed, akkor ellenőrizze a használati útmutatójukban a lehetséges mellékhatásokat.
Érdeklődni szeretnék, hogy a pajzsmirigy megnagyobbodás, és göb, okozhat-e bokadagadást? A vérképben nincs eltérés, de az ultrahang megnagyobbodott pajzsmirigyeket, és egy kis göböt mutatott ki. Semmilyen szokatlan tünetet nem figyeltem meg magamon, ami szív, vese, vagy máj problémára utalhatna, így arra gondolok, hogy talán a pajzsmirigy okán lett ödéma a bal bokámon? Lassan 1 éve tart, eddig nem fájt, de mostanság, kb 1 hónapja már fájdalommal jár, sőt pár hete már éjszaka, és reggelente alig bírok ráállni, van amikor több, van amikor kevesebb időre van szükségem, hogy terhelni tudjam, és most már a jobb bokám belső fele is kissé megnagyobbodott. Sajnos csak decemberre kaptam endokrinológushoz időpontot, ezért gondoltam, hogy Önhöz fordulok.
A kérdésében is írja, hogy Reumatoid Artritiszt, azaz ízületi gyulladást diagnosztizáltak önnél. A gyulladásos folyamatok mindegyike esetén az egyik fő tünet a gyulladt terület duzzanata lehet. Úgy tűnik, hogy a reuma önnél leginkább a lábakon ad tünetet. Én erre gyanakodnék.
Olvassa el ezt a cikkem.
A kérdése másik fele a kifáradásra és gyenge teljesítőképességre vonatkozik. Ezzel kapcsolatban ezt a cikkem ajánlom figyelmébe.
A szív vizsgálatok, a CT, meg minden egyéb azt mutatja, hogy nincs fizikai eltérés – funkcionális viszont van, hiszen nem bírja a terhelést. Alighanem ennek egyszerű okai vannak: évekkel ezelőtt felhagyott az edzésekkel, nem kerékpározik, nem fut, nem focizik, stb napi rendszerességgel, így a teste a pihenés szintjére csökkentette le a működését. HA meg kell mozdulni egy kicsit, az nagy erőpróba. Ebből az állapotból fokozatosan adagolt mozgással néhány hónap alatt MÉG ki lehet mászni. Ha nem teszi, akkor lassan, de biztosan valódi betegségek jelennek majd meg.
Sokat olvasgatom a válaszait, de nem találtam az én esetemhez hasonló leírást.
Nekem a talpamon , a lábujaimhoz közel van valamiylen vizesedés szerű duzzanat, mindkét lábon. a bokámnál és geyéb helyen nincs, ugyanakkor a hátamon is meglátszik sokáig ha kézzel megnyomjuk, ami vizesedésre utal. A talpamon oylan érzés ha mezitláb megyekmintha fél teniszlapdán lépkednék. ez már többször előjött, és most a legrosszabb. A bal lábamon a nagylábujjam el kezdett zsibbadás szerű tünetet produkálni. Ott alegrosszabb a talp vizesedés is.
Pár hónapja Reumatoid Arthrotist állapitottak meg nálam, miután állandó hőemelkedéssel ,rossz közérzettel és fáradékonysággal, nem utolsó sorban fulladással kezdetem keresni mi a bajom. (nagyon hamarkifulladok már, nem bírok lépcsőzni se). Persze a Tüdő ct- és vizsgálatok negatívok voltak, Voltam Szív terhelési teszten és Ultrahangon is. Ott sem találtak semmit. Laborjaim gyakorlatilag semmi exrát nem mutatnak, de panaszaim továbbra is fennállnak, a fulladásra Asztma gyógyszereket kaptam, de nem segítenek. Nem elképzelhető, hogy fel vagyok vizesedve és emiatt fulaldok, és vagyok rosszul? Lehet iylen? hol érdemes ezt vizsgáltatni? Illetve Ön szerint mi okozhatja a talpon található vizesedést, zsibbadást? Amugy 49 éves férfi vagyok 82 kilóval, aki eddig aktív és mozgékony volt. Mostanában (2 éve) úgy érzem magam mint egy 90 éves.
Várom megtiszelő válaszát. Előre is köszönöm.
A cikkem így kezdődik: „Ha az ödéma (duzzadás) frissen jelentkezik, akkor első teendőd legyen utánajárni, hogy mi okozza! Ha jót akarsz magadnak, akkor mielőbb fordulj orvoshoz és kérd a kivizsgálásod!”
Mivel nem rendelkezek távdiagnosztikai, látnoki képességgel, így ennyi tanácsot tudok adni.
Kb két hete vettem észre, hogy a bal bokám meg van duzzadva, a külső bokacsont alatt van a duzzanat, délutánra, estére egybeolvad a bokámmal, reggelre lappad. Nem fáj, annyi előzménye volt, hogy este lefekvéskor ha a bal oldalamra feküdtem, át kellett fordulnom a másik oldalamra, mert fájt a bal bokám (belülről), ahogy a másikat rátettem. Kb három hónapja csinálok lábtornát, és azóta ez megszűnt, a duzzanatot csak most vettem észre. Ülő munkát végzek, keveset mozgok. Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Lehet ganglion – keressen fel sebészt. Ha nem az, akkor a sebész majd továbbküldi a megfelelő helyre.
Van egy kis bütyök a jobb lábamon. Szoktam tornáztatni, amitől javulást látok. Két napja a bütyök és a nagyujjam között lett egy kis göb, ami nagyon fáj és egy picit bedagadt.
Lehet, hogy meghúztam? Lehet, hogy begyulladt?
Tudom, nehéz láttatlanban megállapítani, de hátha tud javasolni valamit.
Válaszát előre is köszönöm!
Nem kívánok ebbe belemenni. Javaslom, olvassa el ismét, miket kérdezett és mit válaszoltam! Lehet, hogy félreértelmezett valamit.
Ezek szerint nem olvassa a társ oldalakat, sajnos én már 2 éve teszem, használható tanács helyett pimaszkodás, úgy tűnik ez az Ön módszere, tehát kiváló döntést hoztam, hogy NEM KERESEM FEL AT ÖN RENDELŐJÉT, mert segítés helyett pimaszkodást kapnék. Részemről lezártam Önnel a kapcsolatot, a gerincességén múlik, hogy a hátam mögött mit írogat rólam a jövőben, NEM ÉRDEKEL. Sándor
Aligha hiszem, hogy az ödémával küzdő embernek bárhol sok folyadékfogyasztás javasoltak volna!
Értem a csalódottságát, hogy nem tettem csodát és nem oldottam meg a problémáját két sor leírásával, hogy nem ajánlottam valami csodabogyót, amit ön a fotelban bekap és a TV-t nézve elmulasztja az ödémát, megszünteti az elhanyolt, testmozgást hiányoló teste jelzéseit, panaszait.
Téved, ha azt hiszi, hogy valaki-valami majd megteheti Ön helyett, valaki majd tesz az egészségéért. Ezt csak Ön tehetné meg. Továbbra is ezt ajánlom.
Érdekes az eddig elolvasott oldalakon mindenhol a több folyadék bevitelre buzdítanak, óva intenek a folyadék bevitel csökkentésével mondván ha csökken a vese működés több a vissza maradó folyadék a szervezetben. Köszönöm a válaszokat, NEM fogom keresni a rendelőjét ha majd le tudok menni a lakásomból. Üdvözlettel : Sándor aki tovább keresi azt aki segít megoldani a problémáját.
Én technikai készülékekkel foglalkozom, nem adok tanácsot gyógyszerekkel kapcsolatban, ez a kezelőorvosok feladata.
Gyógyszeres kezeléssel a szív és veseeredetű ödémát lehet kezelni. Ahogy első levelében írta, ilyet nem találtak. Ha nincs mit kezelni, nincs mire gyógyszert szedni.
Használhat gyógyteákat, de ugyebár a tea zömében folyadék, ha sokat iszik, akkor több folyadék kerül a szervezetbe, azaz több ödéma keletkezik. Ha a gyógyteákat választja, akkor fontos, hogy a tea mennyiségével is számoljon és a folyadék egyensúlyt megtartsa.
Mozgás hiányt említ igaz, hogy nem tudok kimenni a lakásból, de szobabiciklit használok 2 -3 tíz perces etapban sajnos nem elég. Valamilyen gyógyszeres kezelés létezik ( nem feltétlenül kémiaira gondolok hallottam ajurvédáról is ) nem tudom Ön esetleg ismer-e ilyet. Megtisztelő válaszát előre is megköszönve Sándor
A mozgáshiány önmagában oka lehet az ödémának. Mozgás hiányában lelassul a vérkeringés, a végtagjaiból nem kerül vissza a szívbe. A mozgás alapvetően fontos az egészség szempontjából.
Tanácsom, hogy mozogjon naponta többször. Ha a lépcső nem megy és a lakását nem tudja elhagyni, akkor 30 percenként járja körbe a lakását. Először csak egyszer, aztán egyre többször. Ezen felül tornáztassa meg kezét-lábát, derekát.
Ez használna az ügyének.
Alsó végtagi ödémám van, fekélyes, váladékolo állapot miatt 5 hétig voltam korházban, sajnos csak az okozatot kezelték az okkal nem foglalkoztak. Kétszer voltam szívultrahang, kétszer hasüregi CT, többször hasüregi és vese UH vizsgálaton, gyakorlatilag nem találtak olyan elváltozást ami indokolná az ödémámat. Jelenleg az 5 hét korházi kezelést próbálom kiheverni sajnos még a lépcső járás nem működik ( a harmadikon lakom jelenleg „lakásfogságban „) a korház által megadott gyógyszereket szedem kevés sikerrel, néha dagad a lábam, ismét jelentkeznek a hólyagok és feldagad a bal kézfejem. Tekintve, hogy nem tudok kimenni a lakásból ez úton kérem a segítségét ha lehet a javulásomhoz, hogy ha majd tudok lépcsőzni a kivizsgálásra is elmehessek. Segítségét előre is megköszönve, üdvözlettel: Tóth Sándor, ja és gondolom az sem használ az ügyemnek, hogy 80 éves vagyok
Olvassa el a cikket, rögtön az elején van szó a sérülésekről és arról, hogy mi okozza a duzzanatot ilyenkor. A gyógyulással együtt majd szépen a duzzanat is megszűnik.
Tisztel Doktor Ur! 4nappal ezelott megvagtam a labam sipcsont mellett, kb 1centis vagas,most azonban megdagadt a bokam kulso resze s a labfej.Kerdes, hogy koze lehet-e a vagasnak ,hogy bedagadt? Koszonom
Segíteni akkor tudok, ha ismert, hogy miben kell segítség. Kivizsgálás nélkül nem lehet megmondani, hogy a panaszokat a szíve, a gerince okozza-e vagy például polineuropátia, esetleg valamely fertőzés, stb. Első és legfontosabb: ha új tünet jelenik meg, annak okát ki kell deríteni, mert csak akkor kezelhető.
Példa: ha nem mondja meg, hogy a deszkát méretre vágni vagy egymáshoz rögzíteni akarja, akkor nem tudom megmondani, hogy a kalapács vagy a fűrész a megfelelő erre. Szóval irány a kivizsgálás!
A férjem nagyjából 2 hete jelezte, hogy zsibbad a bal keze, rá pár napra a bal keze és lába egyszerre. Ez azóta is fennáll, viszont nagyjából 6,5éve a bal alkarját munkájából adódóan csontig vágta egy vaslemez. Ereket izmot minden átvágott, a műtétet végző orvos szerint ha eltört volna a csontja akkor leszakad a keze. Ez a keze azóta elég rossz, nem igazán érez vele, sokat zsibbad a seb és környékén ha hozzáér valami. Először emiatt nem tulajdonítottunk neki nagy figyelmet, de mivel a lába is elkezdett zsibbadni, már nem voltunk biztosak benne hogy a sérülés miatt van. A tegnapi napon a zsibbadás mellé társult, hogy bedagadt a keze, az ujjai, de pár óra múlva elmúlt. Ma estére pedig a lábfeje és a lábujjai. Szeretném megkérdezni a véleményét ezekről és az esetleges összefüggésekről. Tudnia kell, hogy a férjemet csak akkor lehet elrángatni orvoshoz, ha a halálán van. 36éves, álló, nehéz fizikai munkát végez.
Válaszát előre is köszönöm!
Jól ismert, hogy a gyógyszerek jelentős része nem vált ki gyógyulást, de beavatkozik a szervezet működésébe, sőt zavart okoz. Például van némi kedvező hatás azzal, hogy leszorítja a vérnyomást, de ez azzal jár, hogy ödémás lesz a láb… Nem mindenkinél jelentkezik, hiába szedik ugyanazt a gyógyszert. Ha Ön ilyet tapasztal, akkor jeleznie kell a magas vérnyomását kezelő orvosnak és kérnie kell az ödémát okozó gyógyszer cseréjét egy másik hatásmechanizmusú gyógyszerre.
Furcsa dolog ami velem történik. Az orvosok gyógyszert írtak a vérnyomás ellen. koleszterin ellen én beszedtem a gyógyszert és utána megdagadt a lábam. Olvasom a gyógyszer mellék hatását ,azt látom ,hogy a gyógyszer tett tönkre.??
Hát…. nincs érdemi különbség a háziorvosával telefonon folytatott beszélgetése és a velem írásban történő között. Egyik módszer sem alkalmas diagnosztizálásra. Nem foglalkozok távdiagnosztizálással, és nem is ajánlok ilyet. Amiben segíteni tudok az, hogy ha tudjuk mit kell kezelni, segítek abban, hogy azt mivel lehet.
Kérdése olyan, mintha egy barkácsszaküzletben azt kérdezné, „egy lyukat szeretnék fúrni, adjanak hozzá fúrót”… a jó eladó visszakérdezne, hogy „Milyen anyagba szeretne fúrni? Fába, téglába, betonba, fémbe, gránitba? Mekkora átmérőjűt? Milyen eszközzel, géppel?”…
Ha egy ismeretlen probléma jelentkezik, akkor annak kivizsgálása nélkül csak „vaktában lehetne lövöldözni”. A problémáját okozhatja ízületi gyulladás, vénagyulladás, trombózis, keringési zavar is.
Vizsgálatok nélkül eddig lehet eljutni.
Mivel egy hónap után még nincs kórházban, így szerencsére a háziorvos azt jól mérte fel, hogy nincs az életét közvetlenül veszélyeztető állapot. Azonban ha a panaszai még mindig fennállnak, akkor ismét forduljon a háziorvoshoz, vagy ha nem foglalkozik Önnel, akkor keresni kell magánúton olyan belgyógyászt, reumatológust, érsebészt, aki igen.
November 16.-án délelőtt egyik percről a másikra alig tudtam menni. A jobb bokám bedagadt, a combizmom tompán fájt.
Felhívtam a háziorvosom, akivel telefonon közöltem a problémámat.
Fogadni nem tudott, de telefonon adott néhány tanácsot és Zaldiar fájdalomcsillapítót és Indometacinos kenőcsot írt fel receptre.
A fájdalmaim csökkentek, a bokám továbbra is dagadt, de már járókeret nélkül bicegve tudok járni.
Mivel a Covid19 miatt az orvosom nem tud fogadni, ezért kerestem meg Önt.
79 éves vállalkozó vagyok és a családi vállalkozásunk műszaki teendőit nekem kell irányítani.
Tehát muszály talpon lenni.
Várom válaszát.
Mivel elmondása szerint alapos kivizsgáláson esett át és nincs szívet, vesét, stb érintő eltérés, így azt lehet feltételezni, hogy a duzzanatot nyiroködéma, mégpedig elsődleges (veleszületett) forma okozza. Itt olvashat erről.
Javasolni azt tudom, hogy olvassa el a nyiroködémával kapcsolatos összes cikkem. Mindegyikben más-más oldalról írok erről az állapotról.
Mindenképpen javaslom a testmozgás fenntartását. Sajnos épp a futás nem a legmegfelelőbb, mert minden lépésnél a lábban levő ödéma (folyadék) oszlop nagy nyomást gyakorol lefelé és hosszú távon ez kedvezőtlen a nyirokerek számára. Inkább a kerékpározást javaslom – itt hiányzik a lépésenkénti „odacsapódás”, viszont a vádli-comb izmok alaposan átmozgatásra kerülnek. A testsúly normalizálása is fontos, illetve az ülő munka kedvezőtlen hatásait tudatos magatartással kell kompenzálni (fel kell állni minden órában és megtornáztatni a lábizmokat alaposan.
kb fél éve (menstruáció alatt jobban) csak a bal vádlim bedagad. Vagyis térdtől lefelé bokáig az egész lábam. Úgy 2 centivel lesz vastagabb mint a jobb. Voltam vérvételen, nőgyógyásznál, doppler ultrahangon, a medencém és az összes belső szervemet átnézték ultrahanggal de minden normális. Igazából nem fáj, egy kicsit feszít, olyan érzés minta kicsit zsibbadna. Hajlamos vagyok a lábdagadásra és ülő munkát is végzek. Sportolok, futok és egyéb edzésformát is csinálok, elhízott nem vagyok, habár felszaladt most 5 kiló. A háziorvosom nem tud már mit mondani, hogy mitől lehet de én aggódok, hogy nehogy valami komoly legyen. Van-e esetleg valami javaslata.
Köszönettel!
Levelében szépen összefoglalta, hogy visszérműtét óta van dagadás, a műtött lábon. Úgy tűnik, hogy ennek a műtétnek a következménye a lábdagadás. Szerzett (a műtét miatti) nyiroködémája van.
Nyiroködéma szakrendelőbe menjen, de nem ott fogják kezelni, ott csak megmutatják majd, hogy mit tehet. Kezelnie Önnek kell, minden nap. Itt tudhat meg részleteket.
Kedves DoktorÚr!
A bal bokám mindig dagadt, illetve reggelre visszahúzódik. A zokni nyomot hagy délutánra. Egesz délelőtti konyhai állas utan elfarad a labszaram. 2010-ben visszérrel műtöttek a bokámtól a terdemig- bal lábam belső részén.
A bal terdem alatt kialakult a Baker ciszta is. A gepi nyirok masszázsnál sajnos rossz érzesem volt a szív tájékán. Angina pectorisra Preductalt, nebibetat, atorist es aspirin protekot szedek. Mondtam a kardiológudnak a boka dagadást, de nem reagált ra sehogyan. Hová forduljak a boka dagadással?
Olvassa el a Milurit 300 gyógyszerismertetőjét! Benne van a válasz! Többek között ezt találja benne:
1., ha magas vérnyomás vagy szívelégtelenség miatt vízhajtóval, vagy bizonyos vérnyomáscsökkentővel (ACE-gátlóval) (megjegyzés: ilyen a Coverex) kezelik előfordulhat a veseműködés rosszabbodása
2., mellékhatás lehet folyadék visszatartás, ami vizenyők kialakulását eredményezi leggyakrabban a bokák körül
Forduljon kezelőorvosához és kérje a gyógyszerei felülvizsgálatát, tekintettel a mellékhatásokra.
Pár hete egy labor vizsgálaton kiderült, hogy magas a hugysavam és a karbamid. Haziorvosom felirt Milurit 300mg-os gyóyszert. Mióta szedem a bokáim duzzadnak, főleg a bal és a vérnyomásom megemelkedett. Magas vérnyomasra szedek Coverex combi-t és Doxazosin-t. Kérdésem: okozhatja a Milurit a problémáimat? Már 3 napja abbahagytam a Milurit szedését, de a probléma nem mult el. A Lábam nem faj, de a megemelkedett 160/69 vérnyomás aggaszt.
Tisztelettel várom válaszát.
Tisztelt Doktor Úr !
A Rendkívűli gyors választ köszönöm és a tanácsát megfogadva vissza térek a napi kocogáshoz és nyújtó gyakorlatokhoz illetve amint lehet egy kivizsgálásra belátogatok a legelső illetékes szervezethez ! 🙂
A panaszainak sok oka lehet, ahogy a cikkből is olvasta. Akár lehet annyi, hogy sokat ül és nem mozog! Például bénulás után a nem mozgó végtag duzzadni kezd, mert az izmok nem „pumpálják ki” a vért a lábból. Valószínű, hogy a duzzanatot és az ér nehézséget, „nehézláb érzést” ez okozza. VEgyen erőt magán és rendszeresen (délelőtt, délután is) menjen ki és sétáljon 30-40 percet. Ha a lábdagadása 5-10 napon belül nem tűnik el, akkor mindenképpen a kivizsgálás a szükséges, hogy pl. a szíveredetet kizárják.
A zsibbadó-lüktető-égő érzés lehet érszűkület vagy polineuropátia következménye. Ezt is csak vizsgálatokkal lehet eldönteni. Ezek hátterében gyakori a cukorbetegség – ki kell zárni ennek lehetőségét is.
Összességében: nem lehet elkerülni az orvoshoz fordulást és a vizsgálatokat. De mindenképpen kezdjen mozogni, mielőtt még további problémák jelennek meg (elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, stb.)
A Bal lábam Térdtől lefelé bizonyos mértékbem Zsibbad illetve a zsibbadáshoz társul Térd Dagadás (feltehetően vizesedés ) illetve boka fájdalom , dagadás és érnehézségek.
Az általam feltételezett oka az lehet hogy egy ideje nem dolgozom hanem itthon vagyok és egésznap vagy ülök vagy fekszem de az ülés többször van. Illetve hpzzá tudnám tenni azt is hogy korábban volt egy huzamosabb idejú kápszer (Drog) használatom is . Ezzel nem tudnám összefüggésbe hozni de azért fontosnak találtam . A láb nehézérzése olykor megvan illetve olyan érzés neha mintha mászna valami a lábamon de nincs ott semmi. Higiéniailag megfelelően vagyok berendezkedve a Napi igényelt tisztálkodásom megvan és ápolt vagyok tehát a lülsödleges fertőzéseket ezen okokból személy szerint kizárnám.
Esetleg valamilyen ötletet tudna-e Nekem adni mielőtt a virus közepében orvoshoz mennék? Előre is köszönöm !
Bizony fel kell állni! És lehet is! Egy dolog nagyon fontos: fokozatosan, nagyon türelmesen kezdjen testmozgásba. Ne akarjon az első alkalommal „világcsúcsot javítani”. Ha sétélni, kerékpározni kezd, akkor 15 perccel kezdjen és naponta 1 perccel emelje az adagot. Mire a kívánt 60-80 percig elér, már jól fog esni, nem fog fájni. És ne zavarja, ha kezdetben a csigák is elszáguldanak Ön mellett és az sem, ha mások megnézik. Önnek a saját élete, egészsége érdekében KELL mozognia, így ki a fenét érdekel, hogy mások mit gondolnak vagy mondanak! 🙂 Önmagát csak Önmaga mentheti meg. Én nem mozoghatok Ön helyett, mert az Ön problémáin az nem segít! 🙂 Szurkolok!
Igen, sajnos van más betegség is, ami miatt eluralkodott rajtam a nemtörődömség, és a 140gr ch diétát is rég abbahagytam. A válasza egy pofon volt, hogy igenis fel kell állnom.
Köszönöm dr. Úr!
Nem a súlya miatt dagadnak be a lábai, hanem a mozgásszegény életmódja miatt! A duzzanat egy utolsó figyelmeztetés a testőtől, ahonnan még vissza lehet fordulni. Ha az inaktív életmódot folytatja, akkor a következő levelét már igazi betegségek miatt fogja írni.
A lábak és karok vérkeringésének motorja a mozgás. Amikor mozog, az izmai összehúzódnak és „kipréselik”, kinyomják a vért a vénákból. Ha elmarad a testmozgás -ráadásul hetekig-, akkor nincs, ami a vért a lábából a szívébe visszaterelje.
A hosszú pihenőidőszak után az izmai elgyengültek, az egész napos takarítás (ami zömében ácsorgás) során a vére a gravitáció miatt a lábába áramlott. Annyi, hogy duzzanatot okozott.
Mindössze annyit kellene tennie, hogy minden nap erőt vesz magán és mozogni megy. Tempós séta, nordic walking, kerékpározás mind kiváló. Napi szükséglet 50-80 perc. Ezzel az egyszerű és olcsó módszerrel elkerülheti, hogy a duzzant állandósuljon és szövődmények kaszkádját indítsa el.
Tisztelt Doktor úr! Az elmúlt időkben elég keveset mozogtam, fel éve nem is dolgozom. Az elmúlt 5 napban költöztünk, egyedül pakoltam, takarítottam stb, és a lábfejeim megdagadtak, bevizesedtek (ez nem az első, a súlyom miatt be szoktak), de most mikor megpihen, kicsit fájnak is. Esetleg erre van otthoni praktika (borogatás, bármi..?), vagy emiatt orvoshoz kell fordulni?
Várom válaszát,
Bor Csilla
Ahogy a cikkben is leírtam: az első a kivizsgálás! Forduljon orvoshoz, hogy a dagadás szervi okait feltárják-kizárják. A teendőt akkor lehet meghatározni, ha tudjuk, mit akarunk kezelni (azaz mi okozza a bajt)
Kedves Dr. Zátrok Zsolt!
Érdeklődnék, mit tehetek házilag a lábdagadás ellen. A jobb lábamnál a térdem és a bokám dagad, a vádlim is megkeményedik és nagyon fáj. 2016-ban volt egy tüdőembóliám, emiatt is meg vagyok ijedve. A jobb térdemnél vagy egy Baker-cisztám és a térd és boka szalagjaim is elég lazák, mindegyik már ficam miatt megnyúlt. Ha sokat állok vagy megyek bedagad az egész jobb alsó lábszáram.
Várom válaszát :
Köszönettel: Éva
Amit leír, az a Baker-ciszta jellegzetessége. Ha kialakult, akkor nem szűnik, de visszahúzódik, megint kidagad.
Nem keringési probléma okozza. A Baker-ciszta műtéttel távolítható el. Traumatológust, ortopéd sebészt, tárd-specialistát keressen.
A sérülés, húzódás, rándulás természetes következménye a duzzanat. A szalagsérülések gyógyulása általában lassú és a duzzanat idővel megszűnik.
Tisztelt Doktor úr,
1 éve diagnosztizáltak Baker cisztával, gyógyszeres kezelést követően gyógytornászhoz kezdtem járni. Bizonyos időszakokban enyhül a feszülés térdhajlatban, de máskor újra feldagad. Most itt a meleg idő, ugyanolyan rossz a helyzet, mint tavaly nyáron, pedig folyamatosan tornázom. Lehetséges, hogy valamilyen keringési problémám is van és ezért nem tud a víz megfelelően távozni? Milyen vizsgálatot javasol? Előre is köszönöm.
Jó napot kívánok!
Pár hete elbotlottam egy cipőben, ami rossz helyre volt lerakva, kissé megrándult a jobb láb nagyujjam, és vsz. meghúzódhatott a jobb bokámra. Azóta esténként kissé beduzzad. Hozzáteszem, hogy ezen a bokám 2002-ben szalagszakadás miatt 8 hétig gipszelve volt. Valamint nemrég cseréltem le a rossz, szétesett papucsomat.
Előre is köszönöm.
Ez minden bizonnyal talpi bőnye gyulladás. Olvassa el az erről és kezelési lehetőségekről szóló cikkem.
Egyszerű dolgok válthatják ki, mint például a nem megfelelően támasztó cipő, túl sok terhelés (sok járás a rossz cipőben), járás túlzott terheléssel (pl: túlsúly vagy cipekedés).
Gyakran egy egyszerű betét sokat segít, de még gyakrabban hónapokig tart a megszüntetéséért folytatott „csata”.
Kedves Doktor Úr!
A mostani munkahelyemen napi 10-15 km teszek meg egy raktárban mint raktáros. Olyan problémám van hogy a talpam a lábújhoz közeli párna duzzadt meg annyira, hogy nem fér már lassan bele a speciális cipőbe (S1P raktárban csak azt lehet használni). Ez a jelenség főleg a bal lábamon jelent meg ami visszér problémás is egyben. Mivel tudom enyhíteni, megszüntetni a duzzanatot? Hozzá teszem hogy a raktárban nincs se idő se hely a pihentetésre sajnos
Válaszát előre is köszönöm!
A láb dagadás egy tünet. Jelzi, hogy valami nincs rendben.
1., A legegyszerűbb oka az lehet, ha a műtét miatt napok óta csak fekszik-ücsörög és semmi séta, járkálás nincs. Ebben az esetben a teljes inaktivitás lehet a duzzanat oka. Megoldás: kezdjen fokozatosan egyre többet mozogni, sétálni, járkálni. Ha pár nap után sem áll vissza a normál állapot, akkor
2., az ödéma nem a műtéttel függ össze és az ok kivizsgálása szükséges. Forduljon a háziorvoshoz, aki majd elküldi a szükséges vizsgálatokra (pl. belgyógyászhoz vagy kardiológushoz, stb) – a kezelése pedig attól függ, hogy mivel van probléma. „Vakon”, az ok ismerete nélkül ne kezdjen önkezelésbe. Egy vízhajtó gyógytea még elmegy, de más semmi! Csak kivizsgálás után szabad kezelést kezdeni, mert a nem megfelelő kezeléssel ártani lehet.
Házastársamat
már 1 hete műtötték epekővel. Ma érkezett haza, sajnos mindkét lába nagyon ödémás. Az orvos szerint ez így rendben van. Lehetséges, hogy elmúlik? Azt javasolta, vásároljunk a gyógyszertárban nem vényköteles vízhajtót. Mit lehetne tenni?
Köszönettel: Vali
Látatlanban nem nagyan tudok segíteni. Az tudja megítélni, aki látja a lábát és vizsgálni tudja.
Annak, hogy a duzzanat ilyen tartósan megmarad valamilyen oka van.
1., Ön renitens és sokat mászkál és nem pihenteti, vagy
2., az ideiglenes rögzítés túl szoros és elszorítja a keringést
3., más oka van
A duzzanat csökkentés lehetséges módja: pihentetés, felpolcolás és kompresszió (pl. fáslizás).
EZen felül, ha a duzzadt terület szabaddá tehető akkor terápiás ultrahang, lágylézer kezelés vagy pulzáló mágneses mező kezelések segítik-gyorsítják a szöveti keringést és ezzel besegítenek az ödéma csökkentésébe.
Ha a gipsze zárt, akkor azon csak a mágneses mező hatol át. Más módszer nincs.
Szép napot,boka húzódas,rándulasom lett 8mmes csontszilánk kitöréssel az 1. Hét után feltették volna a járo gipszem de duzzadt volt igy jövőhéten vissza kellett menni,eljött az idő de akkor sem tették fel a duzzadás miatt pedig felpocolca pihentettem végig nem is álltam fel,jegelni szerettem volna de a fekvőgipsz miatt nem igazántudom jegelni,esetleg valahogy valamivel le lehet vinni ezt a duzzanatot?
A teendője, hogy elmegy kivizsgálásra, ahogy a cikkben is leírtam. Ki kell deríteni, hogy mi okozza, mert csak akkor lehet ellene tenni, ha tudjuk, hogy mivel állunk szemben. Látatlanban, 2 sorból nem lehet diagnózist felállítani.
Tisztelt Doktor Úr!,
dagadt a boka és a lábfejem, ha pihenek nincs probléma, de amint elkezdek huzamosabb ideig „talpon lenni”.. akkor már igen.
Szedek vérnyomáscsökkentőt és cukor ellen is gyógyszert. Kérem irja meg, mi is lehet a probléma, ill. mi a teendőm ezzel kapcsolatban.
Üdvözlettel Gabriella
A nyílt törések során az elmozduló csontvégek minden útjukba eső szövetet, így inat, izmot, bőrt, ereket, így nyirokereket is elvágnak, roncsolnak. Mivel felszaporodik a nyirok a lábában, ez azt jelenti, hogy törés során tönkrement az a nyirokér, ami a lábából a nyirkot elszállítja.
Szerencsés esetben valamilyen mértékben helyreállhat, de erre kisebb az esély. Arra nagyobb, hogy a nyiroködéma innentől megmarad. Mivel a nyirokér nem pótolható, nem operálható, így várhatóan élete végéig fennáll majd a duzzanat, és minden nap foglalkoznia kell a nyirok felszaporodás csökkentésével.
A mostani 12 kezelés tehát 12 napra elég. Amint abbahagyja, a duzzanat fokozódik. Minden további napon további kezelésre lesz szüksége.
Olvassa el cikkem arról, hogy miért nem szűnik meg a nyiroködéma.
Tisztelt Dr úr.
Volt nekem egy nyilt bokarörésem gipsz levétel után linfödémás lett alábam.járok most kezelésre 12 alkalom egy kúra fáslizva van alábam német gumis fáslizva szeretném megkérdezni hogy egy kura elég lesz agyogyuláshoz szépen javult kérném válaszát
Sajnos nem tudok távdiagnosztizálni. Orvosi rendelőt kell felkeresnie és meg kell állapítani a panasz okát. Kezelést akkor lehet kezdeni, ha tudjuk, hogy mit kellene kezelni. Ha nem tudja, mit akar főzni, akkor mihez vesz hozzávalókat?
Tisztelt Doktor Úr! A bal lábfejem pár napja duzzadt és fáj, égő érzés a talpamban is, nyomásra egy ponton a lábfefejem fáj, ha úgy lépek erős nyilalást érzek, napok óta jegelem, voltaren kenőccsel kenem, fáslizom, de semmi javulás. Ebben a helyzetben szakorvost nem keresetek, elképzelhető hogy gyulladás? Mit tehetek itthon? Köszönöm
A panaszok alighanem összefüggnek a balesettel. Nemcsak szalagok, de nyirokerek, visszerek is sérülhettek, ennek a következményeit észleli. A duzzanatot emellett a mozgáshiány is okozhatja – ha a lábizmok nem mozognak, akkor nincs, ami a vért és nyirkot mozgassa.
Emiatt gyógytornász segítségét kérje.
A zsibbadás, érzészavar miatt keressen fel neurológust.
Tisztelt doktor úr! Több mit 3 hónapja műtöttek szallag szakadásokkal ami egy balesetből eredt!7 hónap telt el a baleset ès a műtèt között!12 napig altatva voltam ami àltal rengeteg decubituszom lett ezèrt kellett vàrni!Az volna a kèrdèsem,hogy rendben van az úgy,hogy dagad a bokàm,ègő èrzès làbszàron nèha olyan èrzès mintha tüvel szurkàlnàk! Mind e mellett elèg hideg!Hova forduljak ilyen tünetekkell
Az edzés utáni izomregeneráció igen hasznos. Erről is szól ez a cikkem. A nyirokmasszázs (megfelelő beállításokkal) kitűnő az edzés utáni vénás pangás csökkentésére és a keringés javítására. Az edzés során felszabaduló metabolitok, tejsav vénatágulatot okoz, így a vénák vérrel telődnek, a keringés lassul. A gépi nyirokmasszázs kezelés „kipréseli” a lábakból ezt az állott vért, visszajuttatja a keringésbe. Ide kattintva a regenerációt segítő eszközök tárházát találja, közöttük vannak azok a nyirokmasszázs gépek is, amelyek erre a célra megfelelnek.
Tisztelt doktor úr!
A megfelelő nyirok masszázs gép kiválasztásához szeretném a segítségét kérni. Amíg volt szabadidőm hypoxi edzést kiegészítettem nyirok masszázzsal, ami nagyon jó közérzetet biztosított és megszűnt a lábdagadásom. A hypoxit ki tudom váltani más mozgással, de a nyirok masszázs hiányzik.
Köszönöm válaszát.
Olvassa el ezt a cikkemet. Az elmondottak alapján talpi bőnye gyulladása lehet.
Ebből az egy sorból semmi nem állapítható meg. Olvassa el a cikket, benne van, hogy mennyi minden okozhatja és megtudhatja, hogy milyen orvoshoz kell fordulnia.
Tiszteld Dr.Úr!
Kb.1 hónapja fáj a talpam az ujjak alatti párnás résznél,ill.nyomásra a talpam közepénél. Mostanara be is duzzadt és a középpen lévő lábujjaim is. Úgy gondolom,hogy egy rossz téli cipő okozhatta a problémát,aminek a talpa pont ezen a részen törött meg. 1 hete szedem orvosi rendelvényre a Xilox nevű granulátumot. Fogfájás miatt egyéb fájdalomcsillapítókat is szedtem a napokban? Ez esetleg fokozhatta a duzzadást. Javulást sajnos semennyit nem tapasztalok.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt doktor úr! Meg szeretném kerdezni magától nekem a térdem faj és nyilal bele és huzodast érzek kicsit meg dagat a tèrd felet mi okozhatja a fájdalmat előre is köszönöm
Forduljon a kezelőorvosához! Az ödémásodást okozhatja a szívbetegség rosszabbodása is. Lehet az is, hogy a visszerek okozzák, de akár új betegség is.
Az eddig nem lévő duzzanat okát meg kell keresni és ennek megfelelően kell kezelni!
Más kell a szívbetegnek, a vesebetegnek, más a visszérbetegség, vagy nyiroködéma esetén.
Tiszteét Doktorúr !
Vérnyomás csokkentő és szív gyógyszereket szedek. A vérnyomásom beált normális 125-130/70 az átlag, viszont a bal lábam vízszeres már 40 éve. Eddig nem volt panaszom, viszont pár hónapja vizesedik a bal és a jobb lábam. Mit tanácsol ?
A szívbetegséghez társuló ödéma nem azonos a nyiroködémával és nem kezelhető nyiroködéma módjára. Sőt… a szívbetegnél például a gépi nyirokkmasszázs csak különleges elbírálás után és nagy óvatossággal végezhető. A gép által a keringésbe „visszapumpált” vér ugyanis tovább terheli a beteg szívet és tovább rontja a helyzetet.
A megoldás kulcsa az Önt kezelő kardiológus kezében van! A kezelését az Ön állapotában bekövetkezett változáshoz kell igazítani. Az Ön állapota romlott, mert megjelent a lábdagadás.
Ezt tudatni kell kezelőorvosával, neki pedig reagálni kellene. Pl. írjon neki e-mailt, vagy hívja az osztályát telefonon.
Elnézést kérek, de az internet rosszul működött. Egy hónapja dagad mindkét bokám. A napi 1 adag helyett hármat szedek. Hiába! nincs hatása. Több éve kezelnek a szívemmel 4-szer volt beültetésem.Karácsonykor ödémával voltam az intenzív osztályon.Azóta sem vagyok jól. Mit tegyek, hogy a bokám visszakapja eredeti formáját. Remélem most el tudom küldeni! Köszönet a válaszért.
A helyzet az, hogy csatlakoznom kell a háziorvosához. 🙁 A szívbetegséghez társuló ödéma nem azonos a nyiroködémával és nem kezelhető nyiroködéma módjára. Sőt… a szívbetegnél például a gépi nyirokkmasszázs csak különleges elbírálás után és nagy óvatossággal végezhető. A gép által a keringésbe „visszapumpált” vér ugyanis tovább terheli a beteg szívet és tovább rontja a helyzetet.
A megoldás kulcsa az Önt kezelő kardiológus kezében van. Telefonos konzultációt sem tart? Mert el kellene érni, hogy a kezelését az állapotában beköüvetkezett változáshoz igazítsák!
Az Ön állapota romlott, mert megjelent a lábdagadás. Ezt tudatni kellene vele. Neki pedig reagálni kellene. Pl. írjon neki e-mailt, vagy hívja az osztályt telefonon.
T. Doktor Úr!
2011. óta kezelnek a szívemmel.Többször volt beültetés a Városmajorban.Legutóbb Karácsonykor kerültem kórházba ödémával. Azóta sem vagyok jól, és 1 hónapja mind a két bokám dagad hiába emeltem meg a napi adagot.A háziorvos ennyit tehet, mondván,h. a kardiológus tudomása nélkül nem változtathat a gyógyszereken.mit tegyek? Itthon csücsülök 74évesen és várom a ……őszintén szólva,nem szívesen!!
Tisztelettel:Nagy Ibolya
Köszönöm a gyors választ és a tanácsait! Minden jót és jó egészséget kívánok Önnek!
A rándulás-húzódás esetén négy dolgot kell csinálni:
1., jegelés: 15 perc hűtés, majd 1-2 óra szünet. Többször ismételni.
2., pihentetés: a lehető legjobban kímélni
3., fáslizás
4., felpolcolás: lehetőleg ne „lógassa a lábát”, azaz fekvő-fél fekvő testhelyzetben pihenjen és a sérült láb alá tegyenek párnát, „hurkába” tekert pokrócot
1-2 hét alatt megszűnik a duzzanat és csökken a fájdalom. Az ízületi szalagok sérülése sokáig fáj. 3-4 hónap is kell a teljes panaszmentességhez.
Tisztelt Doktor úr! A párom másfél hete egy emelvényről leugrott és sajnos rosszul érkezett. Nincs a térdeben egy korábbi sérülés miatt keresztszalagja és a leérkezéskor megütődött/kiment a térde és a bokája. Tudja mozgatni a térde ízületet járni is tud. Orvoshoz és röntgenre a koronavirus miatt most nem szeretne menni, de fel van vizesedve a bokája és a lábfeje, ami miatt én kicsit aggódom. Fáslizza a lábát, használ flector port is és lóbalzsamot is. Szeretném megkerdezni mit javasol neki ebben az esetben?
Tisztelt Doktor úr!
Nagyon szépen köszönöm gyors válaszát.
A leírás alapján valóban allergiának tűnik. Az ilyen vándorló (hol itt, hol amott tűnik fel) esetekben alapos kivizsgálásra lenne szükség. Az ilyet valamilyen „bujkáló” betegség (is) okozhat. Például rossz fog, krónikus melléküreg vagy fül gyulladás, de akár étel-por-vegyszer-stb allergia is. Alapos kivizsgálás, góckutatás, allergiateszt, stb. kellene. Sajnos ezekre most a víruskorlátozások miatt nem nagyon van mód.
Tisztelt Doktor úr! Lassan egy hónapja hogy elkezdődött. Először a combom hátsó részén, először egy kis pukli viszketett is, majd egyre nagyobb terület lett piros és viszketett is. Kb két napig terjedt a pirosság. Kaptam rá antigisztamint és felületi kenőcsöt hogy nehogy elfertőződjön. Magátol elmúlt. Kb 2 hét múlva újra előjött most máshol. Azt gondoltuk először hogy esetleg valmi csípked amire allergiás vagyok. Mindent lefertőtlenítettem. Most egy hete kaptunk szájmaszkot ami mosható, hazavittem, kimostam öblitettem. Egy fél napig volt rajtam, reggel ugy keltem hogy az egész állkapcsom duzzadt és piros. Ismét antigisztamin, kálcium. Elmult két nap alatt, majd előjött ugyanazon a lábamon csak a vádlimon. Belül fehéres a bőr , körülötte piros, majd teljesen piros. Ezeken a részeken fáj is mindig érintésre is és forróak!!!Most mindent natur mosok hogy ne érintkezzen mosószerrel semmim. Megint van csak most a lábszárcsontomon. Duzzadt a lábam ismét és piros. Sajnos most sehova nem tudok elmenni vizsgálatra. Kicsit aggódok hogy ez mégSem allergia 😔 Tudna esetleg támpontot adni hogy mivel tudnám csökkenteni a tüneteket illetve hogy hova forduljak. Nagyon köszönöm
Új komment hozzáadása