Az alagút szindróma napjaink egyik leggyakoribb mozgásszervi betegsége, olyan kórkép, amelyben a test különböző pontjain található anatómiai „alagutakban” futó idegek nyomás alá kerülnek. Ezeket az alagutakat izmok, szalagok és csontok határolják. Amikor ebben a szűk térben gyulladás vagy duzzanat keletkezik, az idegek összenyomódnak, ami különböző tüneteket okoz az érintett területeken.
A leggyakrabban előforduló típusa a carpalis (kéztő) alagút szindróma, de kialakulhat a könyökben, a kar beidegzését biztosító karfonat körül, a lágyékhajlatban, a térd alatt és a lábháton is.
Az alagút szindróma kialakulásának okai
A betegség hátterében számos tényező állhat. A leggyakoribb kiváltó okok között szerepel az ismétlődő, monoton mozgás, különösen a csukló és a kéz területén. Az irodai munkát végzők körében gyakori probléma a hosszas egérhasználat és gépelés miatt.
Bizonyos alapbetegségek jelentősen növelik az alagút szindróma kialakulásának kockázatát:
- Cukorbetegség
- Pajzsmirigy működési zavarok
- Reumatológiai betegségek
- Autoimmun kórképek
A hormonális változások is szerepet játszhatnak a kialakulásában, ezért a várandós nők és a klimaxos időszakban lévő emberek fokozottan veszélyeztetettek.
Jellegzetes tünetek és felismerés
Az alagút szindróma kezdeti tünetei gyakran enyhék és időszakosak. A leggyakoribb panasz a zsibbadás, amely eleinte csak bizonyos helyzetekben vagy napszakokban jelentkezik. A kéztő alagút szindróma esetében jellemzően a hüvelyk-, mutató- és középső ujj területén tapasztalható ez az érzés.
A betegség előrehaladtával a tünetek súlyosbodnak és állandósulnak:
- Egyre erősödő fájdalom
- Folyamatos zsibbadás
- Érzékelési zavarok
- Csökkent tapintási érzékenység
- Izomgyengeség
- Az érintett terület ügyetlensége
Különösen jellemző, hogy a panaszok éjszaka felerősödnek, ami jelentősen ronthatja az alvás minőségét.
Otthoni terápiás lehetőségek és eszközök
Ha az alagút szindróma diagnózisát felállították, akkor a kezelésében számos otthon is használható orvostechnikai eszköz segíthet. Ezek kiegészíthetik az orvos által előírt gyógyszeres és mozgás terápiát, és hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez.
TENS készülék alkalmazása
A TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) készülékek elektromos impulzusokkal csökkentik a fájdalmat. A kezelés során az elektródákat a fájdalmas terület fölé és alá kell helyezni, körülbelül 3-5 centiméteres távolságban. A modern készülékek többféle programmal rendelkeznek, például hagyományos TENS, Endorfin TENS, BURST, HAN, modulált TENS program. Ezek bármelyike megfelelő lehet. Bátran próbáld ki ezeket. Azt alkalmazd, ami számodra legjobb fájdalomcsökkentő eredményt adja.
A kezelést naponta 2-3 alkalommal, alkalmanként 20-30 percen át kell végezni. Fontos megjegyezni, hogy a TENS elsősorban tüneti kezelést nyújt, a fájdalom csökkentésében hatékony, gyógyító hatása mérsékelt.
Ide kattintva találhatók az áruházban a TENS készülékek. Ezek bármelyike megfelelő fájdalomcsillapítás céljára.
Mikroáramú terápia
A mikroáramú kezelés (MENS – Microcurrent Electrical NeuroStimulation) nemcsak a fájdalmat csillapítja, hanem a helyi vérkeringést is javítja.
A terápia során alkalmazott rendkívül kis áramerősség segít a duzzanat csökkentésében, a gyulladás mérséklésében és a szöveti regeneráció elősegítésében.
A kezelést naponta minimum egyszer, 20-30 perces időtartamban ajánlott végezni. Szükség esetén naponta 2-3 alkalommal ismételhető. Az elektródákat úgy kell elhelyezni, hogy azok közrefogják a fájó területet.
Ide kattintva találhatók az áruházban a mikroáramú (MENS) készülékek. Ezek bármelyike megfelelő fájdalomcsillapítás céljára.
Terápiás ultrahang készülék
Az ultrahangos kezelés sokaknál igen hatékony az alagút szindróma esetében. A kezelőfejet speciális kontaktgéllel kell bekenni, majd lassú, körkörös mozdulatokkal mozgatni a fájdalmas területen. Az ultrahang felmelegíti a szöveti hőmérsékletet, ezzel fokozza a vérkeringést, ami pedig gyorsítja a gyógyulási folyamatot.
A kezelés javasolt időtartama 5-10 perc, napi egy alkalommal. A terápia intenzitását fokozatosan lehet növelni.
Ide kattintva találhatók az áruházban a terápiás ultrahang készülékek. Az M-Sonic 950 és a SonoStim 1032 készülékek otthoni használatra valók. A MediSound 3000 a nagy tudása miatt inkább rendelői használatra való.
Lágylézeres kezelés
A lézerterápia egy korszerű, fájdalommentes kezelési mód.
A lézersugár mélyen behatol a szövetekbe, ahol serkenti a sejtek működését, javítja a mikrocirkulációt, csökkenti a gyulladást, enyhíti a fájdalmat, gyorsítja a gyógyulást.
A kezelést az érintett területen kell végezni, amíg a készülék 5 Joule energiát juttat a szövetekbe. A kezelési idő készülék típusonként változhat annak függvényében, hogy az adott készülék milyen „erős”, azaz milyen erősségű lézersugarat bocsát ki. Minél erősebb a lézersugár, annál rövidebb a kezelési idő.
Ajánlott készülék: Personal Laser L400, mely esetében a kezelési idő 20 másodperc/ kezelési pont. Csuklón kb 8-10 pontot kell kezelni (a fájdalmas terület felett végig, pontról-pontra haladva).
Mágnesterápia
A pulzáló mágneses mezővel történő kezelés is hatékony lehet az alagút szindróma esetében. A mágnesterápiás kezelőt a csuklóra kell tekerni, ügyelve a megfelelő pozicionálásra:
- A tekercsek egymással szemben helyezkedjenek el
- Az egyik oldalon az északi (N), a szemközti oldalon a déli (S) pólus kerüljön a bőrhöz
A kezelést naponta 20-30 percig ajánlott végezni. Fontos megjegyezni, hogy csak az elektromos árammal előállított pulzáló mágneses mező hatékony, a statikus mágnesek (pl. mágneses karkötők) használatától semmilyen hatás nem várható.
Ide kattintva találhatók az áruházban a mágnesterápiás készülékek. A Magnum L kivételével mindegyik rendelkezik külön csuklóalagút szindróma kezelésre való programmal.
Megelőzés és életmódbeli tanácsok
Az alagút szindróma kialakulásának kockázata megfelelő prevencióval csökkenthető.
Különösen fontos:
A helyes testtartás megőrzése munka közben. A monitor szemmagasságban legyen, a billentyűzet és az egér olyan magasságban, hogy használatuk közben az alkar egyenes maradhasson.
Rendszeres szünetek beiktatása az ismétlődő mozgások során. Óránként 5-10 perc pihenő, amikor az izmokat átmozgatjuk és nyújtjuk.
Ergonomikus munkaeszközök használata, különösen irodai munka esetén.
A csuklót és kezet terhelő tevékenységek helyes technikával történő végzése.
Mikor fordulj orvoshoz?
Bár az otthoni kezelések jelentősen enyhíthetik a tüneteket, bizonyos esetekben mindenképpen szakorvosi vizsgálat szükséges:
- Ha a zsibbadás vagy fájdalom tartósan fennáll
- Ha a tünetek fokozatosan erősödnek
- Ha izomgyengeség vagy ügyetlenség jelentkezik
- Ha az éjszakai tünetek jelentősen zavarják az alvást
Az időben megkezdett kezelés kulcsfontosságú a teljes gyógyulás szempontjából. A szakorvos szükség esetén további vizsgálatokat rendelhet el, például ENG (electroneurográfia) vizsgálatot vagy ultrahangot.
Kommentek
Egy műtét után a felépülés, a seb tökéletes gyógyulása 90-110 napot vesz igénybe. Azaz ami most van, az még nem végleges. Alagút szindróma esetén szokásos, hogy a beteg azt hiszi, a sebész elvágta, nekem már semmi teendőm nincs. Ez nem így van. A gyógyulásért sokat kell tenni. Rehabilitációs kezelések nélkül semmi sem változik. Nagyon fontos, hogy a rehabilitációs kezeléseket, gyógytornát legalább 2-3 hónapon át végezze. Ha ezek után sem áll be javulás, akkor nincs szerencséje. Az alagút szindróma beavatkozások egy része sikertelenül zárul, a panaszok megmaradnak, ritkán akár rosszabbodhatnak is, ha a heg túl nagyra nő. Keressen fel fizikoterapeutát, mozgásterapeutát, gyógytornászt.
Egy hónapja műtöttek Carpalis alagút szindrómával,sajnos semmi javulást nem tapasztalok,műtét előtt az ENG vizsgálat is alátámasztotta a diagnózist.Kérem adjon tanácsot mit tegyek. Válaszát előre is köszönöm.
A csontkinövést-ha valóban csontfelrakódásról van szó- akkor nem lehet eltávolítani otthoni módszerrel. Sebészileg „levéshető”, de ilyet csak akkor végeznek, ha a plusz csont akadályozza a mozgást vagy ideget, eret nyom, ami miatt fájdalom, érzészavar vagy idegi tünet (bénulás, mozgáskorlátozottság) jelenik meg.
Azonban lehet, hogy nem csontról van szó! Gyakori a ganglion, ami valójában egy ciszta. Olvassa el erről írt cikkemet.
Először is köszönöm a tanácsait, cikkeit, a válaszokból is sokat lehet tanulni !
Évekkel ezelőtt már volt csukló-alagút szindróma mindkét kezemen. Sínezést használtam éjjelre, később magától elmúlt. Most újból érzékeny a jobb csuklóm és egy borsó nagyságú csontkinövés keletkezett a csukló csont mellett.
Mivel lehetne kezelni, hogy elmúljon ? Segíthet a kompressziós kesztyű ? Válaszát előre is köszönöm, Zsanna
Az Akut fájdalom is megfelelő, de még inkább az „Íngyulladás” program. Ezen felül a „Zúzódás” programot is használhatja. Akár ezeket felváltva, egymás után is.
Szép napot!
Ha alagútszindrómám van és van egy genesy pro 300 készülékem a mikroáram programon belül melyiket válasszam? Akut fájdalom vagy melyik ?
A fájdalom csökkentése tüneti terápia, erre (is) teljesen jó lehet a GEnesy 300 fájdalomcsökkentő TENS és MENS programjai.
Az Ön esetében a probléma gyökere, hogy a törés és/vagy műtét során valamely érző ideg megsérült vagy a heg leszorítja. A leszorítást az elektroterápia nem oldja fel. Ha az ideg megsérült, akkor viszont az elektroterápia segíti, gyorsítja a regenerációját.
Ebből következik, hogy a fájdalomcsillapításra és idegsérülés regenerációjának javítására jó lehet. Ha az ideget heg nyomja, akkor arra csak tüneti megoldás.
Tisztelt Doktor úr!
Csuklótörés, lemezes OS műtét után kialakult kéz zsibbadás és fájdalom kezelésére esetleg gyógyítására alkalmas lehet a Genesy 300 készülék?
A készülék leírásában olvastam a csuklóalagut szindrómát is. https://www.medimarket.hu/hu-HU/genesy-300-pro-4-csatornas-tens-ems-mikroaramu-keszulek/p/240?utm_campaign=banner&utm_medium=Elethosszig&utm_source=Ban-Genesy-300-Pro
Köszönettel, Miklós
Köszönöm a kiegésztést!
Tisztelt Doktor Úr ! Nekem is volt kezdődő csuklóalagút szindrómám. Éjjel használható sínnel bélelt „kesztyű” mely gyógyászati segédeszköz boltban kapható. és olyan egérpad, amin található egy szivacsos csuklómegtartó domb, teljesen helyrehozta a problémát. Kb. 6 hónap alatt. A kesztyűt már elhagyhattam, az egérpadot folyamatosan használom, hogy megelőzzem az ismételt kialakulást. Enyhe esetben talán ez is segítség lehet másoknak is.
Új komment hozzáadása