Kedves Olvasóink!

Örömmel osztom meg veletek, hogy az Élethosszig Egészségesen blog mostantól a Medimarket.hu oldal részeként érhető el. Remélem, hogy ezzel az együttműködéssel még több és hatékonyabb tájékoztatást nyújthatok az egészség megőrzése és visszaszerzése témakörben.

Dr. Zátrok Zsolt Dr. Zátrok Zsolt

ascites hasi folyadékgyülem és nyirokmasszázsAz ascites a hasüregben felszaporodott nyirok folyadék, mely a has fokozatos elődomborodását eredményezi. Az ascites a máj egyre súlyosbodó állapotát jelző tünet.

Egy kis élettan

A májkapu visszér (vena portae) gyűjti össze hasűri szervek vénás vérét. Ez a tápcsatornát, így a gyomrot, vékonybeleket és a vastagbelet (kivéve a végbél alsó kétharmadát) foglalja magába. A hasnyálmirigy és lép vénás vére is a vena portaeba ömlik.

A belek által felszívott tápanyagok, mérgek vagy gyógyszerek először a májba jutnak, ahol a májsejtek átalakítják, semlegesítik őket. Ez a méregtelenítő funkció rendkívül fontos a szervezeted egésze számára, hiszen a máj megóvja a toxikus anyagok károsító hatásaitól.

Ebből persze nyilvánvaló lehet számodra, hogy a tápcsatornából felszívott mérgek a májat érik a legnagyobb töménységben.

Hasi folyadék felszaporodás. Mi okozza?

A „fél tested” vénás vérének tehát át kell haladnia a májon, mint egy „szűrőn”. Ha „eltömődik”, akkor akadályozza, hogy vér átjusson rajta.

Képzeld el úgy, hogy megnyitod a csapot, majd megtöröd a kerti locsolótömlőt. Alig csordogál át rajta némi víz, a tömlő azonban egyre feszül, akár kiszakadhat.

Ehhez hasonlóan a májhoz vezető vénáidban egyre növekszik a nyomás és lassan folyadék „szivárog” az érfalon át a hasüregbe – ascites keletkezik. Az asctites már egy előrehaladott állapotot jelez, többnyire a májbetegség végstádiumát. Az ascites megjelenése egy kedvezőtlen jel.

Az ascitessel egyidejűleg az  alsó végtagokon is megjelenhet ödéma, ami többnyire a vénás keringés és/vagy a szívműködés általános problémája miatt jelentkezik és nem közvetlenül az ascitestől.

Milyen májbetegségek okozhatnak ascitest?

Minden olyan, ami a májszövetet károsítja. Csak néhány gyakorit említek.

  • túlnyomórészt (több mint 60%-ban) alkohol által okozott cirrhosis következménye. Az alkohol egy méreg, melynek semlegesítését döntő részben a máj végzi. Ennek során a májszövet károsodik, átalakul, lassan pusztul. Máj először megnagyobbodik, majd zsugorodni kezd, felszaporodik a kötőszövet. Végül szinte deszkakeménnyé válik és így nem tud átfolyni rajta a vér sem.
  • a hepatitis a májszövet gyulladásos betegsége, ami hegesedést okoz a májban
  • rosszindulatú daganat és annak áttétei
  • súlyos szívbetegség áttevődő hatásai.

Hogyan csökkenthető az ascites?

Az ascites esetén elsősorban az alapbetegséget kell kezelni. Ha a gyógyszeres terápiák már hatástalanok, akkor az egyetlen mód a „csapolás”. A hasfalon át a hasüregbe szúrt tűn keresztül a hasi folyadék egyszerűen „kifolyik”. Masszázzsal az ascitest nem csökkenthető, sőt… a hasra kívülről rányomás fokozhatja a panaszokat. 

A csapolás tüneti kezelés, azaz nem javítja a kiváltó állapotot. A duzzanat újratermelődik (kezdetben lassan, majd egyre gyorsuló ütemben). Az ismételt csapolások hatalmas energiaveszteséget jelentenek a beteg számára és ez gyorsítja a legyengülést és sietteti az állapot rosszabbodását. Ha a has feszülése nagymértékű, a csapolás a szenvedés mérséklésének egyetlen módja. Még akkor is, ha tudottan kedvezőtlen a beteg általános állapota és a a kimenetel tekintetében.

Kommentek

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Májcirrhosis súlyos fokán a hasvíz (ascites) a csapolás után néhány hét alatt ismét felszaporodik. Az újabb csapolások után egyre rövidebb idő alatt telik fel újra.
    MIvel az ascites tele van fontos anyagokkal, ezek eltávolításával a beteg is egyre rosszabb állapotba kerül és végül az általános gyengeség okozza a halálát.
    Ez egy nagy csapda: ha nem csapolnak, akkor a feszülés okoz kínokat. Ha csapolnak, akkor gyorsul a beteg leépülése és sietteti a halálát. Nincs jó döntés. Az, hogy meddig tart, ezernyi dologtól függ. A kezelőorvos többet tudna erről mondani.

    Válasz erre: Veronika
  • Veronika

    Azt szeretnem kerdezni,hogy mar 2 szer le van sziva a hasviz es hanyszor lehet ezt meg ismetelni ?( majcirozhis)

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A hasi ascites súlyos májbetegséget jelent, ehhez szívelégtelenség is társul. A beteg alighanem nagyon gyenge, elesett állapotban lehet.
    Egy májtisztító kúra további megterhelést jelentene. Véleményem szerint tovább gyengítené a beteget, miközben annak esélye csekély, hogy érdemben segít.
    Én nem kínoznám a beteget ezzel. Szerintem évekkel korábban talán hasznos lehetett volna.

    Válasz erre: Brbala
  • Brbala

    Szeretnem tisztelettel kerdezni hasi ascites -nel majtisztitó kura megengedett szivelegtelenseg alapbetegsegne.??

Új komment hozzáadása