Lágyéksérv akkor alakul ki, amikor a lágyékcsatornán keresztül a hasüregi szervek, leggyakrabban a belek vagy a cseplesz egy része kitüremkedik. A lágyékcsatorna a has alsó, oldaló részén helyezkedik el. A sérvkapu az a nyílás, amin keresztül a sérvtartalom előtüremkedik. Ez általában veleszületetten vagy az életkor előrehaladtával, illetve fizikai megterhelés következtében alakul ki.
Lágyéksérv tünetei és felismerése
Lágyéksérv leggyakrabban úgy derül ki, hogy egy dudort veszel észre a lágyékhajlatban, amely állás és fizikai terhelés hatására nagyobb, fekvő helyzetben pedig kisebb lehet vagy akár el is tűnhet. Lehet nyomásérzékeny és kellemetlen húzó fájdalmat is okozhat, különösen emeléskor vagy hosszabb ideig tartó állásra.
A további tünetek között szerepelhet még a deréktáji fájdalom és a lágyéktáji égő, húzó érzés is. Ha ezeket tapasztalod, akkor jelentkezz be orvoshoz. Nem kell kapkodni, de azért mielőbb fordulj orvoshoz, hogy pontos diagnózist kapj.
Orvosi kezelés: lágyéksérv műtét
Az orvosi kezelés alapvetően műtéti megoldást jelent, mivel a sérv magától nem gyógyul meg.
A műtét során az orvos visszahelyezi a sérvtartalmat a hasüregbe, és megerősíti a hasfalat.
Két fő műtéti technika létezik: a hagyományos, nyitott műtét és a laparoszkópos beavatkozás. A laparoszkópos műtét során kisebb hegek maradnak, és általában gyorsabb a felépülési idő, viszont nem minden esetben alkalmazható.
A műtét típusának kiválasztásánál az orvosod figyelembe veszi a sérv méretét, elhelyezkedését és az általános egészségi állapotodat.
A haskötő szerepe és használata
A haskötő egy speciális kompressziós eszköz, amely segít megtartani a sérvtartalmat és csökkenti a fájdalmat. Ez egy rugalmas, állítható öv, amelyet a has köré kell felhelyezni. Nyomást gyakorol a sérv területére és nem engedi az előtüremkedést.
A haskötő nem gyógyítja, de még csak nem is javítja a sérvet, csupán átmeneti megoldást jelent a műtétig, vagy ha valamilyen okból nem lehet műtétet végezni. A haskötőt reggel, fekvő helyzetben kell felhelyezni, mielőtt felkelsz, mivel ekkor a sérvtartalom még visszahúzódott állapotban van.
Otthoni kezelési lehetőségek
Az otthoni kezelés során elsősorban a tünetek enyhítésére és a sérv további növekedésének megelőzésére koncentrálhatsz.
Kerülni kell a nehéz tárgyak emelését és a megerőltető fizikai munkát. Ha köhögés vagy tüsszentés várható, érdemes a sérv területét enyhén megtámasztanod a kezeddel. Meg kell tanulnod, hogyan tudsz biztonságosan mozogni és emelni, hogy elkerüld a sérv súlyosbodását.
A hasizmok megerősítésének szerepe
A hasizmok megerősítése valóban segíthet, de a felüléseket el kell kerülni, mert ez növeli a hasprést, így néhány felüléssel szinte „kipumpálhatod” a sérvet.
A hasizom erősítő izomstimulátorok anélkül erősítik a hasizmokat, hogy a hasüregi nyomást növelnék.
A has- és medencefenék izmok megfelelő erősítése hosszú távon segíthet megelőzni az újabb sérvek kialakulását, de a már kialakult sérvet nem gyógyítja meg.
A hasizmnok erősítésére akár az egyszerűbb izomstimulátorok is, mint Rehalito, Myolito, MyoBravo, Elite SII készülékek is megfelelők lehetnek. Javasolt kiegészítő az UltraStim öv, amivel egyszerűbb a hasizmok kezelése.
Az életmód szerepe
Életmódot úgy kell alakítanod, hogy minimalizáld a hasüregi nyomás növekedését. Rendkívül fontos a testsúlyod optimális szinten tartása, mivel a túlsúly jelentősen növeli a hasüregi nyomást.
Az étkezéseid során törekedj a rostban gazdag ételek fogyasztására, hogy elkerüld a székrekedést, amely szintén növelheti a hasüregi nyomást.
A dohányzás elhagyása is javasolt, mivel a gyakori köhögés súlyosbíthatja a tüneteket.
Testmozgás és sport
A testmozgást nem kell teljesen kerülnöd, de a súlyzós edzések többsége kerülendő. Az úszás és a séta kifejezetten ajánlott, mivel ezek kíméletes mozgásformák.
A jóga és a pilates bizonyos gyakorlatai is végezhetők, de javasolt medical-fitnesz szakember segítségét kérni a megfelelő gyakorlatok összeállításához.
Kerülnöd kell viszont az olyan sportokat, amelyek hirtelen mozdulatokkal vagy nagy erőkifejtéssel járnak.
Munkavégzés és mindennapi tevékenységek
A munkavégzés során fordíts figyelmet a helyes testtartásra és az emelési technikára.
Ha ülőmunkát végzel, rendszeresen tarts szünetet és végezz enyhe nyújtó gyakorlatokat. Az emelést lehetőleg kerüld, de ha mégis szükséges, akkor mindig guggolva, egyenes háttal, a lábaiddal emelj, ne a derekaddal. A mindennapi tevékenységek során is figyelned kell arra, hogy ne terheld túl magad.
A lágyéksérv műtét utáni időszak
Ha műtét történik, a felépülési időszak több hetet vesz igénybe.
Az első napokban szigorúan be kell tartani az orvos utasításait a pihenést és a mozgást illetően.
A varratszedés általában a műtét után 7-10 nappal történik, de a teljes felépüléshez és a munkába való visszatéréshez több időre lehet szükséged.
A műtét utáni időszakban fokozatosan építheted fel a fizikai aktivitást.
Hosszú távú kilátások és megelőzés
A sikeres lágyéksérv műtét után is oda kell figyelni az életmódodra, hogy megelőzd az újabb sérv kialakulását.
A rendszeres, de kíméletes testmozgás, az egészséges táplálkozás és a megfelelő testsúly fenntartása mind hozzájárulnak a hosszú távú sikerhez.
Az erős hasizmok és a megfelelő testtartás kialakítása segít megelőzni a problémák újbóli jelentkezését.
Kérdezz orvosszakértőnktől!